Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 01.06.2012, sygn. IPTPP4/443-165/12-2/ALN, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-165/12-2/ALN

Czy w stanie opisanym powyżej przysługuje Wnioskodawcy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w wystawionych przez leasingodawcę fakturach korygujących, w szczególności faktur wystawionych po upływie okresu przedawnienia roszczeń leasingodawcy wobec korzystających lecz przed upływem terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego leasingodawcy a także faktur wystawionych po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego leasingodawcy, wynikającego z art. 70 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.-Ordynacja podatkowa?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Przedsiębiorstwa przedstawione we wniosku z dnia 28 lutego 2012 r. (data wpływu 5 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony określony w fakturach korygujących jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony określony w fakturach korygujących.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W okresie od 17 lutego 2005 r. do 26 lipca 2006 r. Wnioskodawca zawarł z krajową firmą leasingową siedem umów leasingu, na podstawie których korzystał z ciągników siodłowych. Każda z tych umów zawarta była na 36 miesięcy i gwarantowała prawo wykupu przedmiotu leasingu po jej zakończeniu, z którego to prawa Wnioskodawca skorzystał, zaś odpisów amortyzacyjnych w jej okresie dokonywał finansujący. Zgodnie z ogólnymi warunkami umowy leasingu, stanowiącymi integralną część umowy, zapłacone składki ubezpieczeniowe finansujący refakturuje na korzystającego (i były wystawiane odrębne faktury dot. ubezpieczenia przedmiotu leasingu) a ponadto wszelkie podatki, opłaty i inne ciężary publiczno-prawne związane z własnością lub posiadaniem przedmiotu leasingu, obciążające finansującego, powiększają odpowiednio okresowe opłaty leasingowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00