Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31.01.2012, sygn. IPTPP2/443-727/11-2/JS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-727/11-2/JS

Zastosowanie stawki podatku VAT do sprzedaży programów teatralnych i filharmonicznych, sprzedawanych odrębnie od biletów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Teatru, przedstawione we wniosku z dnia 27 października 2011 r. (data wpływu 31 października 2011 r.), udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 8% do sprzedaży programów teatralnych i filharmonicznych, sprzedawanych odrębnie od biletów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 8% do sprzedaży programów teatralnych i filharmonicznych, sprzedawanych odrębnie od biletów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Działalność Teatru czy Filharmonii prowadzona jest w oparciu o ustawę z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2001 r. Nr 13 poz. 123 ze zmianami). Z ustawy wynika, że działalność kulturalna polega na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. W ramach tej działalności jednostki kultury zajmują się produkcją spektakli, koncertów a następnie sprzedażą wstępu na wyprodukowane spektakle czy koncerty. W zakresie wstępu na spektakle, teatry i filharmonie sprzedają programy teatralne i filharmoniczne stanowiące rozszerzenie biletów teatralnych i do filharmonii o informacje dla widza o autorze spektaklu, autorze scenariusza, twórcach tego spektaklu i jego odtwórcach oraz o sponsorach wspierających działalność statutową teatru/filharmonii. Zdaniem Wnioskodawcy program teatralny czy filharmonii jest nierozerwalnie związany z artystyczną i literacką działalnością twórczą teatru/filharmonii i stanowi jeden z elementów działalności statutowej, do której tego typu jednostki zostały powołane. Dla programów teatralnych i filharmonicznych Urząd Statystyczny zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.) 26 kwietnia 2004 r. wydał opinię, iż usługa sprzedaży programów teatralnych i filharmonicznych stanowiących rozszerzenie biletów teatralnych i do filharmonii o informacje dotyczące autora spektaklu, scenarzysty, reżysera, odtwórców oraz sponsorów wspierających działalność statutową teatru/filharmonii mieści się w grupowaniu: PKWiU 92.32.10-00.00 Usługi związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych. Ponadto 7.02.2011 r. Urząd Statystyczny w odpowiedzi na zapytanie Teatru zakwalifikował sprzedaż biletów wstępu i programów teatralnych jako PKWiU 90.04.10.0 Usługi związane z działalnością obiektów kulturalnych. W przepisach ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2010 r. towary i usługi w obrocie krajowym były identyfikowane przy wykorzystaniu klasyfikacji statystycznych, w szczególności przy wyznaczaniu zakresu stosowania stawek obniżonych. W przypadku usług teatralnych i filharmonii były to usługi ujęte w zał. Nr 3 do ustawy pod poz. 156.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00