Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31.10.2012, sygn. ILPB3/423-289/12-2/AO, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-289/12-2/AO

1. Czy odsetki od kredytu w rachunku bieżącym oraz pożyczki, służące finansowaniu bieżącej działalności, mogą stanowić koszt podatkowy w całości, w tym także w celu sfinansowania wypłaty dywidendy?
2. A jeśli odsetki od ww. kredytu i pożyczki nie mogą stanowić kosztu podatkowego w całości, to w jaki sposób ustalić wysokość odsetek, które mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2012 r. (data wpływu 02 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka, w celu finansowania bieżącej działalności gospodarczej korzysta z kredytu w rachunku bieżącym (maksymalny limit x mln zł) oraz z udzielonej pożyczki od udziałowca w kwocie xx mln.

Obecnie zapłacone odsetki od kredytu w rachunku bieżącym, jak też zapłacone odsetki od pożyczki stanowią koszty uzyskania przychodu, bowiem kredyt i pożyczka służą finansowaniu bieżącej działalności gospodarczej.

Spółka za bieżący rok podatkowy zamierza wypłacić dywidendę udziałowcom. Dywidenda sfinansowana zostanie ze środków znajdujących się na rachunku bankowym, jednak może zdarzyć się, że posiadane środki nie w pełni pokryją wartość dywidendy. W związku z tym, Spółka rozważa możliwość dokonania wypłaty dywidendy posługując się częściowo kredytem w rachunku i pożyczką od udziałowca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00