Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.10.2012, sygn. ILPP4/443-319/12-4/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-319/12-4/BA

Czy w przedstawionym opisie sprawy Wnioskodawca prawidłowo uznaje, iż dokonuje tzw. eksportu bezpośredniego, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a) ustawy o VAT, wobec czego ma prawo do stosowania stawki 0%?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2012 r. (data wpływu 16 lipca 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 29 września 2012 r. (data wpływu 3 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie eksportu towarów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie eksportu towarów. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 29 września 2012 r. (data wpływu 3 października 2012 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest podmiotem dokonującym dostawy towarów do krajów trzecich, zlokalizowanych poza terytorium Unii Europejskiej (UE). Dostawy dokonywane są na różnych warunkach INCOTERMS 2000, w szczególności przy zastosowaniu warunków DDU, EXW, FCA, FOB lub DAP. W każdym przypadku nabywcą towarów Zainteresowanego jest podmiot posiadający siedzibę w UE (w kraju innym niż Polska) i zarejestrowany dla celów podatku od wartości dodanej poza Polską (dalej Nabywca). Nabywca dokonuje następnie dostawy towarów do swojego kontrahenta posiadającego siedzibę poza Polską. Towary są wywożone bezpośrednio z terytorium Polski na terytorium państwa trzeciego, przy czym towary mogą być transportowane przez przewoźnika działającego na zlecenie Wnioskodawcy, Nabywcy lub kontrahenta Nabywcy. W każdym przypadku zgłoszenie do procedury celnej wywozu następuje w polskim urzędzie celnym i to Zainteresowany wskazany jest jako Nadawca/Eksporter na towarzyszących dokumentach celnych. Wnioskodawca otrzymuje również komunikaty IE599 potwierdzające wywóz towarów, wystawiane na niego jako eksportera.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00