Interpretacja indywidualna z dnia 22.11.2012, sygn. ILPB1/415-826/12-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-826/12-2/AG
Czy otrzymanie:
- środków pieniężnych lub
- innych składników majątku SK
w ramach:
- rozwiązania albo
- likwidacji SK
nie będą stanowiły dla Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (pdof)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2012 r. (data wpływu 27 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych lub innych składników majątku w sytuacji rozwiązania albo likwidacji spółki komandytowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych lub innych składników majątku w sytuacji rozwiązania albo likwidacji spółki komandytowej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca, wraz z kilkoma innymi podmiotami/osobami jest, od kilku lat, komandytariuszem w spółce komandytowej z siedzibą w Polsce (SK).
Wnioskodawca wniósł do SK wkład pieniężny w wysokości x złotych oraz aport x akcji polskiej spółki akcyjnej o wartości rynkowej x złotych.
W związku z m.in. osiągnięciem założonych celów gospodarczych oraz brakiem konieczności dalszego prowadzenia działalności przez SK, wspólnicy planują podjąć jednomyślną uchwałę w sprawie zakończenia działalności SK i rozwiązania SK, bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. W tym zakresie wspólnicy SK zawrą porozumienie w sprawie zakończenia działalności SK, w którym będzie określony sposób podziału majątku SK pomiędzy poszczególnych wspólników, w związku z rozwiązaniem SK.