Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27.02.2012, sygn. ILPP4/443-764/11-5/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-764/11-5/BA
Gdzie znajduje się miejsce świadczenia usług z zakresu ochrony zdrowia, tj. pobytów leczniczych oraz usług wstępu na basen lub kort tenisowy świadczonych na rzecz zagranicznych podmiotów gospodarczych (biur podróży)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2011 r. (data wpływu 21 listopada 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 31 stycznia 2012 r. (data wpływu 8 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia usług jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia usług. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 31 stycznia 2012 r. (data wpływu 8 lutego 2012 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca zajmuje się produkcją wody mineralnej, której sprzedaż opodatkowana jest 23% stawką VAT oraz prowadzi działalność z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego (zwolnioną od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług). Zainteresowany posiada status Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.
W ramach działalności leczniczej Wnioskodawca świadczy m.in. pobyty lecznicze obejmujące: zakwaterowanie, całodzienne wyżywienie, opiekę lekarską i pielęgniarską, trzy rodzaje zabiegów dziennie, zgodnie z ordynacją lekarza oraz codzienny jednorazowy wstęp na basen lub kort tenisowy. Celem usługi podstawowej: pobyt leczniczy jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia. Ściśle związane i niezbędne do wykonywania usługi podstawowej są usługi zakwaterowania i wyżywienia. Natomiast usługi wstępu na basen lub kort tenisowy nie są elementem niezbędnym do wykonywania usługi podstawowej. W stosunku do usługi podstawowej: pobyt leczniczy, Zainteresowany stosuje zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT. Wstęp na basen lub kort tenisowy, sklasyfikowane zostały przez Wnioskodawcę do PKWiU 93.11.10.0 usługi związane z działalnością obiektów sportowych, co potwierdził Główny Urząd Statystyczny pismem z dnia 4 marca 2011 r. Zgodnie z poz. 179 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, Zainteresowany usługi te opodatkowuje 8% stawką VAT. Z jego usług korzystają zarówno polskie jak i zagraniczne podmioty gospodarcze (biura podróży), które pozyskują klientów (osoby fizyczne) na usługi świadczone przez Wnioskodawcę w ramach przyznanego kontyngentu miejsc. Biura podróży otrzymują ustalony w umowie rabat na świadczone od Zainteresowanego usługi. Zagraniczne biura podróży to podatnicy w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT z krajów Wspólnoty oraz spoza UE. Od kontrahentów z UE uzyskuje on NIPy-UE, których aktywność sprawdza w systemie VIES. Następnie Zainteresowany weryfikuje nazwę i adres kontrahenta w Biurze Wymiany Informacji Podatkowej Izby Skarbowej w P. Od podmiotów gospodarczych spoza Unii Europejskiej, Wnioskodawca otrzymuje numer VAT lub podobny numer nadany usługobiorcy przez jego państwo siedziby służący identyfikacji przedsiębiorców. W przypadku braku tego numeru Zainteresowany jest w posiadaniu innych dowodów poświadczających, że dany podmiot gospodarczy jest podatnikiem. Ponadto Wnioskodawca dokonuje weryfikacji rzetelności powyższych danych za pomocą zwykłych, handlowych środków bezpieczeństwa, takich jak środki dotyczące kontroli tożsamości lub płatności. Świadcząc usługi z zakresu ochrony zdrowia, tj. pobyty lecznicze dla zagranicznych biur podróży, stosuje on zasadę odwrotnego obciążenia (reverse charge). Wystawia on wówczas tzw. faktury handlowe z informacją, że podatek zobowiązany jest rozliczyć nabywca usługi. Świadcząc usługi wstępu na basen lub kort tenisowy na rzecz zagranicznych biur podróży Zainteresowany stosuje 8% stawkę VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right