Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.02.2012, sygn. ILPP2/443-1540/11-3/SJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1540/11-3/SJ

Czy w związku z rezygnacją ze zwolnienia od podatku VAT, a tym samym zmianą przeznaczenia środków trwałych wykorzystywanych w prowadzonej uprawie pieczarek ze służących działalności zwolnionej na działalność opodatkowaną, Wnioskodawca ma prawo do częściowego odliczenia podatku VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją i w jakich terminach może tego dokonać?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 7 listopada 2011 r. (data wpływu 10 listopada 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 3 lutego 2012 r. (data wpływu 7 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 7 lutego 2012 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi dział specjalny produkcji rolnej uprawę pieczarek. Uprawa pieczarek odbywa się w dwóch pieczarkarniach w R. oraz w G. Do końca czerwca 2011 r. Zainteresowany posiadał status rolnika ryczałtowego. Od dnia 1 lipca 2011 r. jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Od 2004 r. w pieczarkarniach dokonywał licznych inwestycji, polegających na: budowie nowych hal uprawowych oraz modernizacji istniejących, zakupie maszyn, urządzeń i środka transportu wykorzystywanych przy produkcji pieczarek. Wydatki sfinansowane były ze środków własnych, jak również z dofinansowania otrzymanego z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W 2007 r. wykonano takie prace jak: zakup i montaż bram segmentowych, modernizacja kotłowni, instalacja systemu chłodzenia i klimatyzacji, zakup agregatu prądotwórczego i wózka widłowego. W 2009 r. Wnioskodawca zakupił samochód dostawczy. W 2010 r. dokonano prac modernizacyjnych w kolejnej hali, polegających na instalacji klimatyzacji z systemem kontroli, Zainteresowany zakupił wózek jezdniowy oraz myjkę ciśnieniową. Od listopada 2010 r. trwa rozbudowa pieczarkarni w G., w związku z czym Wnioskodawca dokonał zakupów materiałów budowlanych oraz usług. Prace modernizacyjne nie zostały ukończone przed dniem rezygnacji ze zwolnienia z VAT, nie rozpoczęto również uprawy pieczarek w modernizowanej części pieczarkarni. W momencie rozbudowy i modernizacji hal uprawowych Zainteresowany był rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy. Dokonując zakupów towarów i usług w okresie przed rezygnacją ze statusu rolnika ryczałtowego, tj. przed dniem 1 lipca 2011 r. Zainteresowany nie miał możliwości skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ nie był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, a zakupione towary i usługi związane były z czynnościami zwolnionymi od podatku VAT. Od momentu zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny zmieniło się wykorzystanie zakupionych towarów i usług. W związku ze zmianą ich przeznaczenia, zmieniło się również prawo do odliczenia podatku VAT. Do sytuacji Wnioskodawcy ma zastosowanie art. 91 ust. 7 mówiący, że przepisy dotyczące korekty stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00