Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12.12.2012, sygn. ITPB3/423-542/12/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-542/12/AM
1.Czy wydatki ponoszone na posiłki w restauracjach stanowią koszty uzyskania przychodu?2.Czy wydatki te stanowią koszty bezpośrednie?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749, ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2012 r. (data wpływu 13 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości podatkowego rozliczenia ponoszonych wydatków na posiłki w restauracjach w trakcie spotkań biznesowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 września 2012 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości podatkowego rozliczenia ponoszonych wydatków na posiłki w restauracjach w trakcie spotkań biznesowych.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka działa w branży budownictwa elektroenergetycznego. Większość prac pozyskiwana jest na podstawie udziału w przetargach z ogłoszeń publicznych. Wnioskodawca oferuje kompleksowe usługi i indywidualne rozwiązania w zakresie infrastruktury elektroenergetycznej. Po wygraniu przetargu Spółka przystępuje do realizacji prac na rzecz Inwestora ogłaszającego przetarg. W ramach wykonywania obowiązków Wykonawcy (którym jest Spółka), w celu realizacji powierzonego zadania, dochodzi do wielu spotkań pomiędzy Inwestorem a Wykonawcą (kierownikiem budowy). Wymogiem zawarcia umowy jest wskazanie przez Wykonawcę kierownika budowy odpowiedzialnego za pracę z imienia i nazwiska. Dodatkowo, w trakcie trwania budowy, spotkania odbywają się również między Inspektorem Nadzoru Budowlanego, który jest wskazywany w umowie przez Inwestora (z imienia i nazwiska), a kierownikiem budowy jako przedstawicielem Wykonawcy. W czasie spotkań, które odbywają się zarówno w siedzibie Spółki, na budowie, czy w restauracji omawiane są różnego rodzaju sprawy związane z realizacją inwestycji prowadzonej przez Spółkę, tj. między innymi zasady współpracy z Inwestorem bądź podwykonawcami, sprawy techniczne z Inspektorem Nadzoru Budowlanego, zatwierdzana jest dokumentacja techniczna, zatwierdzane są protokoły odbiorów częściowych prac, omawiane są usterki na budowie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right