Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.12.2012, sygn. ITPB3/423-560/12/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-560/12/PS

Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty wstępnej poniesionej w związku z zawartą umowa leasingu operacyjnego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 18 września 2012 r. (data wpływu 19 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty wstępnej związanej z umową leasingu operacyjnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty wstępnej związanej z umową leasingu operacyjnego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest podmiotem, którego roczne sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowi badania i ogłaszania w myśl art. 64 ust 1 ustawy o rachunkowości. Spółka zamierza nabyć linię produkcyjną z formą. Nabycia dokona w drodze umowy leasingu operacyjnego na warunkach opisanych w art. 17b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednym z elementów przyszłej umowy leasingu operacyjnego będzie jednorazowa, samoistna, bezzwrotna opłata wstępna w wysokości 45% wartości przedmiotu leasingu. Opłata ta nie będzie przypisana do poszczególnych rat leasingowych, nie będzie dotyczyła okresu, na jaki umowa została zawarta. Wniesienie tej opłaty będzie natomiast warunkiem koniecznym do uruchomienia realizacji pozostałej części umowy leasingu - będzie warunkiem wydania przedmiotu leasingu Spółce. Pozostała kwota wartości przedmiotu leasingu zostanie zapłacona w ratach zgodnie z harmonogramem rat leasingowych. W związku z faktem, że Spółka nie ma prawa skorzystać z uproszczeń przewidzianych w art. 3 ust. 6 ustawy o rachunkowości dla celów bilansowych umowa będzie, zgodnie z art. 3 ust. 4 i 5 ustawy o rachunkowości, kwalifikowana jako leasing finansowy, a przedmiot leasingu zaliczany będzie do aktywów trwałych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00