Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2012, sygn. ITPP1/443-924/12/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-924/12/MN
Prawo do odliczenia podatku naliczonego oraz obowiązku dokonywania korekty tego podatku, na podstawie art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 lipca 2012 r. (data wpływu 31 lipca 2012 r.) uzupełnionym w dniu 24 października 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz obowiązku dokonywania korekty tego podatku, na podstawie art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 lipca 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz obowiązku dokonywania korekty tego podatku, na podstawie art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadził i obecnie w 2012 r. prowadzi działalność w zakresie szeroko rozumianych usług finansowych, będąc zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Poza usługami zwolnionymi od podatku w 2011 r. świadczył i obecnie świadczy usługi opodatkowane VAT (tj. usługi reklamowe, sponsoring, dostawa mediów, usługi umożliwienia prowadzenia działalności w lokalu pracownikom innego podmiotu, opłaty licencyjne, a także oddaje w najem lokale użytkowe nie na cele mieszkalne - wszystkie te usługi objęte są podstawową stawką podatku VAT). Udział sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem w 2011 r. wyniósł 4% (wskaźnik faktyczny - ustalony po zakończeniu roku 2011), natomiast w trakcie roku podatkowego zakupy mieszane (związane ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną) nie zostały odliczone w ogóle i zostaną obecnie odliczone najpierw poprzez korektę poszczególnych miesięcy 2011 r. (według wskaźnika planowanego, ustalonego na początku roku 2011 i wynoszącego 16 %), a następnie w tym samym czasie dokonana zostanie korekta miesiąca stycznia 2012 r., w której dokonane zostanie ostateczne rozliczenie tego podatku naliczonego - według wskaźnika faktycznego za 2011 r. Lokale użytkowe nie są własnością Wnioskodawcy, lecz są wynajmowane od innego podmiotu. Podmiot ten posiada tytuł prawny do tych lokali i oddał je w najem Wnioskodawcy, z możliwością dalszego ich podnajmu innym podmiotom lub wykorzystywania lokali do prowadzenia w nich oddziałów, w których świadczone są usługi w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej (usługi zarówno opodatkowane, jak i zwolnione). Na podstawie zawartego Porozumienia oraz Generalnej Umowy Najmu Nieruchomości pomiędzy Wnioskodawcą a innym podmiotem, najemca zobowiązał się do wpłacenia wynajmującemu jednorazowej przedpłaty czynszów na wynajmowane lokale. Przedpłata na poczet wynajmowanych lokali została wpłacona w dniu 10 czerwca 2011 r. Wynajmujący wystawił fakturę VAT na otrzymaną przedpłatę czynszu -wpływ faktury do Wnioskodawcy czerwiec 2011 r. Wpłacona przedpłata czynszów dotyczyła różnych okresów rozliczeniowych, w zależności od konkretnego lokalu: w niektórych lokalach wpłacona przedpłata obejmowała okres do końca grudnia 2011, ale w większości przypadków jest to przedpłata na czynsz na kilka lat do przodu. Wnioskodawca w miesiącu czerwcu 2011 r. dokonał weryfikacji otrzymanej faktury VAT, dokumentującej dokonaną przedpłatę czynszów za najem lokali i podjął następującą decyzję, co do odliczenia podatku naliczonego VAT z tej faktury:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right