Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.10.2012, sygn. ITPB2/436-134/12/IB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/436-134/12/IB

Czy w przedstawionym stanie faktycznym nieodpłatna umowa cesji wierzytelności pomiędzy siostrą Wnioskodawcy a Wnioskodawcą podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, a jeśli tak to kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2012 r. (data wpływu 30 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania nieodpłatnej umowy cesji wierzytelności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania nieodpłatnej umowy cesji wierzytelności.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W roku 2003 małżonkowie R. podpisali ze Spółką X dwie umowy dotyczące warunków zgody na prowadzenie budowy gazociągu na działkach stanowiących ich własność. Zgodnie z treścią przedmiotowych umów właściciele działek wyrazili zgodę na prowadzenie robót na terenie ich nieruchomości, jak również zobowiązali się do rezygnacji z nasadzania drzew i krzewów na określonym terenie tych działek, ograniczenie trwałej zabudowy i innych ograniczeń w wykonywaniu prawa własności. W zamian za zgodę na prowadzenie robót i za powyższe ograniczenia Spółka X zobowiązała się do wypłacenia właścicielom określonych w umowach kwot pieniężnych tytułem rekompensaty za uciążliwości, wynikające z faktu ułożenia gazociągu. Zgoda właścicieli została wyrażona pod warunkiem zapłaty umówionej kwoty rekompensaty. Kwota ta miała być wypłacona nie później niż 30 dni przed rozpoczęciem ułożenia gazociągu. Jednocześnie umowy miały ulec rozwiązaniu, bez obowiązku świadczeń odszkodowawczych, w sytuacji nie dojścia inwestycji, tj. ułożenia gazociągu do realizacji. W 2006 r., wobec zaprzestania działalności rolniczej, małżonkowie R. aktem notarialnym przenieśli własność gospodarstwa rolnego (w tym nieruchomości, przez które miał przebiegać gazociąg) na córkę, która w zamian ustanowiła w ramach dożywocia na rzecz przekazujących bezpłatną dożywotnią służebność mieszkania. W akcie notarialnym nie było żadnych zapisów dotyczących zobowiązań ani wierzytelności z tytułu ułożenia gazociągu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00