Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.10.2012, sygn. ITPP2/443-929/12/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-929/12/RS
Zastosowanie zwolnienia od podatku dla usług szkoleniowych.Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2012 r. (data wpływu 1 sierpnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 12 października 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
UZASADNIENIE
W dniu 1 sierpnia 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 12 października 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług szkoleniowych oraz prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego ze świadczeniem ww. usług.
W przedmiotowym wniosku oraz uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Główną działalnością jest doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Obok głównej działalności realizuje projekty szkoleniowe dofinansowane w ramach Unii Europejskiej obejmujące szkolenia dla sektora prywatnych firm oraz administracji publicznej, instytucji pozarządowych itp. Spółka nie ma statusu organizacji pożytku publicznego ani też nie jest wpisana do ewidencji szkół i placówek niepublicznych na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95 poz. 425 ze zm). Spółka będzie realizowała projekt, w którym będzie odpowiedzialna za zorganizowanie szkoleń (realizacja szkoleń zostanie zlecona podwykonawcy) skierowanych do pracowników zatrudnionych w spółkach prywatnych. Szkolenia adresowane będą do pracowników mikro, małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność w branży turystycznej. Szkolenia te będą dofinansowane w wysokości 87,67 % całkowitych wydatków kwalifikowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, działania 8.1 Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie, poddziałania 8.1.1 Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw. Natomiast pracodawcy uczestników projektu będą musieli wnieść wkład prywatny w postaci gotówki w wysokości 20% lub 30 % wartości kosztów szkolenia, na które składa się: realizacja szkolenia, wydruk i skompletowanie materiałów szkoleniowych oraz koszt wynajmu sali szkoleniowej. Wysokość wkładu prywatnego uzależniona będzie od wielkości przedsiębiorstwa, w którym dany uczestnik będzie zatrudniony. Pozostała kwota, będąca dofinansowaniem, będzie stanowiła dla przedsiębiorstw formę pomocy publicznej (pomocy de minimis). Uczestników na szkolenia będą kierować pracodawcy. Całość dofinansowania będzie przekazywana przez Instytucję Pośredniczącą na konto Spółki, otworzone dla celów projektowych. Otrzymane dofinansowanie nie ma wpływu na cenę przeprowadzonych szkoleń. Dotacje są przeznaczone na pokrycie rzeczywiście poniesionych kosztów związanych z realizacją projektu - nie są dotacją do ceny. Faktury za wnoszony wkład prywatny w postaci gotówki będzie wystawiała Spółka. W ramach projektu będą organizowane następujące szkolenia:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right