Interpretacja indywidualna z dnia 05.10.2012, sygn. ITPB3/423-194/10/12-S/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-194/10/12-S/PS
1. Czy możliwe jest zaliczenie przysługującego Wnioskodawcy zwrotu podatku od towarów i usług na poczet zobowiązań podatkowych z tytułu podatków i opłat lokalnych (podatku od nieruchomości), zobowiązań z tytułu innych należności publicznoprawnych (opłat za korzystanie ze środowiska)?
2. Jeśli tak, w jakim momencie następuje zaliczenie i w jakim momencie wygasają ww. zobowiązania?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów uwzględniając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 22 czerwca 2012 r. sygn. akt I SA/Bd 188/12 stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dania 19 kwietnia 2010 r. (data wpływu 23 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zasad zaliczania zwrotu podatku od towarów i usług na poczet należności publicznoprawnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 kwietnia 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zasad zaliczania zwrotu podatku od towarów i usług na poczet należności publicznoprawnych.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka składa co miesiąc deklaracje VAT-7, w których wykazuje regularnie nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy. Spółka zamierza wraz z powyższymi deklaracjami składać wnioski o zaliczenie kwoty zwrotu podatku od towarów i usług na poczet różnych zobowiązań podatkowych/należności publicznoprawnych. Wnioski takie byłyby składane do właściwego dla Spółki naczelnika urzędu skarbowego wraz z deklaracjami VAT-7. We wniosku Spółka wskazywałaby zobowiązanie, na poczet którego zwrot podatku od towarów i usług miałby zostać zaliczony. W przypadku zobowiązań podatkowych, dla których właściwym organem nie jest naczelnik urzędu skarbowego, Spółka szczegółowo przedstawiałaby dane dotyczące rodzaju i wysokości podatku oraz dane właściwego organu podatkowego (w tym numer rachunku bankowego).