Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.10.2012, sygn. ITPP3/443-143/12/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-143/12/JK
Ważenie jest czynnością techniczną, jednym z etapów ustaleń faktycznych, które powinny mieć odzwierciedlenie w adnotacjach w prowadzonych przez Wnioskodawcę ewidencjach i dokumencie e-AD.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2012 r. (data wpływu 17 lipca 2012 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie dokumentowania ilości wyrobów akcyzowych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 lipca 2012 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku akcyzowego w zakresie dokumentowania ilości wyrobów akcyzowych.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka produkuje, magazynuje oraz sprzedaje m.in. oleje smarowe, klasyfikowane do kodów CN: 2710 19 81; 2710 19 83; 2710 19 85; 2710 19 87; 2710 19 91; 2710 19 99. W ramach prowadzonej działalności wykorzystuje specjalistyczne urządzenia pomiarowe podlegające prawnej kontroli metrologicznej. Cechą wszystkich urządzeń pomiarowych jest ich ograniczony stopień dokładności, skutkujący powstawaniem błędów pomiarów. Błędy pomiarów mają charakter obiektywny i ich powstanie w żadnym zakresie nie zależy od działań podmiotu dokonującego pomiaru. Dla każdej z wag stosowanych przez Spółkę został określony w stosownym rozporządzeniu Ministra Gospodarki graniczny błąd pomiaru, tj. maksymalny możliwy błąd pomiaru.
Od 1 stycznia 2012 r., Spółka w przypadku dokonywania przemieszczeń olejów smarowych na terenie kraju jest zobligowana do stosowania Systemu Przemieszczania oraz Nadzoru Wyrobów Akcyzowych EMCS PL (System EMCS), z użyciem elektronicznych komunikatów e-AD. W przypadku przemieszczania wyrobów akcyzowych z zastosowaniem systemu EMCS jest dokonywany pomiar ilości wyrobów wydanych do przemieszczenia. Następnie po przybyciu wyrobów akcyzowych do miejsca dostawy, tj. innego składu podatkowego, wyroby akcyzowe podlegają ponownemu pomiarowi (ważeniu). Jednocześnie, również w toku produkcji i magazynowania, wyroby akcyzowe podlegają dodatkowym pomiarom (ważeniu). Wyniki pomiarów ilości wyrobów akcyzowych, np. dokonane w związku z produkcją, magazynowaniem, jak również po zakończeniu przemieszczenia - powinny zostać odnotowane we właściwych dla podatku akcyzowego ewidencjach, jak również raporcie odbioru systemu EMCS. Spółka oraz jej kontrahenci nie dokonują korekt wzajemnych rozliczeń w sytuacji, gdy różnice pomiędzy ilością wyrobów wysłanych a ilości wyrobów odebranych przez kontrahenta nie przekraczają dopuszczalnych błędów pomiarów. Mając na uwadze powyższe, Spółka wnosi o potwierdzenie, w jaki sposób powinna odnotowywać wyniki pomiaru w prowadzonych ewidencjach dla podatku akcyzowego i w raporcie odbioru w systemie EMCS.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right