Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12.10.2012, sygn. ITPP3/443-141/12/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-141/12/JK
Opodatkowanie olejów smarowych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2012 r. (data wpływu 17 lipca 2012 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania strat olejów smarowych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 lipca 2012 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania strat olejów smarowych.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka produkuje, magazynuje oraz sprzedaje oleje smarowe, klasyfikowane do kodów CN 2710 1971 - 2710 19 99 (dalej zwane olejami smarowymi). W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje przemieszczeń olejów smarowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do własnych składów podatkowych, bądź do składów podatkowych swoich kontrahentów. W związku z przemieszczeniem olejów smarowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy możliwe są sytuacje, w których Spółka będzie odnotowywać straty ilościowe olejów smarowych. Straty ilościowe związane z transportem wyrobów akcyzowych mogą wynikać z właściwości fizykochemicznych olejów smarowych (np. parowanie, osadzanie się na ściankach zbiornika), z przyczyn technologicznych (np. nieszczelność instalacji używanej do magazynowania lub transportu wyrobów) lub też z przyczyn losowych (np. wypadek cysterny).
Spółka wskazuje, iż straty olejów smarowych mogą również wynikać z dopuszczalnych błędów pomiarów urządzeń pomiarowych stosowanych przy ważeniu przedmiotowych wyrobów. W związku z powyższym, możliwe jest, że w wyniku przemieszczania (transportu) oraz rozładunku przedmiotowych wyrobów akcyzowych, występować będą różnice pomiędzy ilością wskazaną na e-AD, jako ilością wyrobu wyprowadzoną ze składu podatkowego, a ilością, której odbiór potwierdził kontrahent w raporcie odbioru Systemu EMCS. Spółka podkreśla, iż żadna ze wskazanych powyżej strat nie jest spowodowana zamierzonym działaniem. Straty te są efektem naturalnych procesów fizykochemicznych, bądź zdarzeń zupełnie niezależnych od woli Spółki (np. wypadki, czy klęski żywiołowe). Jednocześnie, w żadnym przypadku wskazanym przez Spółkę, nie dochodzi do wykorzystywania olejów smarowych do celów opałowych, ani jako dodatki i domieszki do paliw opałowych, do napędu silników spalinowych, ani jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right