Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.06.2012, sygn. ITPP1/443-507/12/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-507/12/DM

Korekta podatku w trybie art. 89a ustawy w przypaku doręczenia zastępczego zawiadomienia o zamiarze dokonania korekty.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 kwietnia 2012 r. (data wpływu 24 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korekty podatku należnego w trybie art. 89a ust. 1 ustawy w przypadku doręczenia zastępczego zawiadomienia o zamiarze dokonania korekty - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 kwietnia 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korekty podatku należnego w trybie art. 89a ust. 1 ustawy w przypadku doręczenia zastępczego zawiadomienia o zamiarze dokonania korekty.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi samodzielną działalność gospodarczą w zakresie wykonywania na zlecenie usług budowlanych i jest zobowiązany do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym, zobowiązanym do składania miesięcznych deklaracji dla podatku od towarów i usług, usługi budowlane wykonuje wyłącznie dla podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni, którzy w dniu świadczenia nie są w trakcie postępowania upadłościowego lub też w trakcie likwidacji. W chwili obecnej niektóre podmioty, na zlecenie których Wnioskodawca wykonał usługi budowlane, mają zamiar rozpocząć postępowanie likwidacyjne lub też złożyły czy też mają zamiar złożyć do sądu gospodarczego wnioski o ogłoszenie upadłości, ale nie regulują szeregu wierzytelności za wykonane usługi, których termin zapłaty zawsze jest wskazany przez Wnioskodawcę na fakturach VAT dokumentujących sprzedane usługi budowlane. W szeregu przypadkach upłynęło ponad 180 dni od daty płatności wierzytelności. Wnioskodawca zamierza w przyszłości dokonywać korekt podatku należnego na zasadach ogólnych określonych w art. 89a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, od wierzytelności których nieściągalność została uprawdopodobniona, tzn. gdy wierzytelność nie została opłacona w terminie 180 dni od terminu płatności określonego na fakturze VAT dokumentującej wykonaną i odebraną przez dłużnika usługę budowlaną. Z uwagi na fakt, że zdarza się, iż dłużnicy utrudniają osobiste doręczenie zawiadomienia, o którym mowa w art. 89a ust. 3 ustawy, Wnioskodawca ma zamiar wysyłać je do dłużników za pośrednictwem poczty, za potwierdzeniem odbioru. Zdarzyć się może, iż dłużnicy nie będą odbierali z poczty zawiadomienia o zamiarze dokonania korekty podatku należnego, która to korespondencja po upływie 14 dni przechowania w placówce pocztowej, licząc od dnia pierwszej daty doręczenia, będzie zwracana Wnioskodawcy przez właściwe urzędy pocztowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00