Interpretacja indywidualna z dnia 16.08.2012, sygn. ITPP2/443-640/12/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-640/12/AP
Czy wystąpi import w związku z płatnym przejazdem po drogach publicznych oraz naliczeniem opłaty serwisowej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 maja 2012 r. (data wpływu 1 czerwca 2012 r.), uzupełnionym w dniach 19, 26 i 30 lipca 2012 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania importu usług - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 czerwca 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 19, 26 i 30 lipca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania importu usług.
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniach, został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej używa Pan własnych środków transportu o ładowności powyżej 5 ton, do transportu kupionych towarów oraz świadczenia usług transportowych na terenie kraju, po krajowych drogach. Od 1 lipca 2011 r. na drogach krajowych i autostradach obowiązuje zgodnie z ustawą o drogach publicznych opłata elektroniczna, która zastąpiła dawniej opłacaną winietę wnoszoną w urzędzie pocztowym za pokwitowaniem. Na podstawie oferty niemieckiej firmy specjalistycznej zarejestrował się Pan do obsługi i rozliczania ww. opłat elektronicznych za korzystanie z dróg krajowych. Po opłaceniu kaucji 120 zł wypożyczył Pan kilka urządzeń zwanych () i zainstalował je na przedniej szybie swoich samochodów ciężarowych, zgodnie z otrzymaną instrukcją. Rozliczenie opłaty elektronicznej zarejestrowanej przy pomocy tych urządzeń przy przejazdach przez bramki ustawione na drogach krajowych otrzymał Pan w załączniku nr 1 do faktury. Natomiast w załączniku nr 2 została ustalona opłata serwisowa do samonaliczenia podatku od towarów i usług w wysokości 2,5% od wartości wykazanych w załączniku nr 1 (elektronicznej opłaty pobranej zgodnie z ustawą o drogach publicznych). Ww. prowizja jest związana z wyborem formy rozliczeń polskiej opłaty elektronicznej. Według stanowiska doradcy firmy niemieckiej opłata prowizyjna stanowi opłatę za rozliczanie podstawowej opłaty w systemie post-paid w terminie 21 dni po każdym 14-dniowym okresie rozliczeniowym. Obie powyższe wartości są wykazane w zbiorczym dokumencie rozliczeniowym (wzór i podpisy podano w języku angielskim), deklarowanym jako faktura za 14 dni opłat.