Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.08.2012, sygn. ITPP3/443-121/12/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-121/12/JK

gorzelnia jako zakład energochłonny

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 24 maja 2012 r. (data wpływu 25 maja 2012 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy zużycia wyrobów węglowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2012 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy zużycia wyrobów węglowych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Przedmiotem działalności Spółki jest wytwarzanie i zaopatrywanie w parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych. Spółka prowadzi swoją działalność na podstawie koncesji udzielonych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W ramach prowadzonej działalności Spółka eksploatuje siedem kotłowni, z których sześć opalanych jest gazem ziemnym, a jedna miałem węgla kamiennego (kod CN 2701). Każda z tych kotłowni funkcjonuje samodzielnie i może stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące sprzedaż ciepła dla potrzeb mieszkańców oraz podmiotów gospodarczych. Poza przychodami uzyskiwanymi z koncesjonowanej działalności ciepłowniczej Spółka uzyskuje dodatkowe przychody m.in. z dzierżawy komina kotłowni węglowej na potrzeby telefonii komórkowej, ze sprzedaży złomu zlikwidowanych środków trwałych, a także inne przychody, np. z tytułu odsetek bankowych. Koszty prowadzonej działalności, jak też uzyskiwane przychody rozliczane są oddzielnie dla każdej kotłowni. Prowadzona ewidencja pozwala na ustalenie wyniku finansowego dla poszczególnych kotłowni oraz dla całej działalności gospodarczej Spółki. Zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 108 poz. 626 ze zm.) Spółka zarejestrowała się jako podmiot zużywający wyroby węglowe. Od dnia 2 stycznia 2012 r. Spółka prowadzi ewidencje wyrobów węglowych zgodnie z art. 32 ust. 5 pkt 3 wskazanej ustawy. Nabywany przez Spółkę miał węgla kamiennego zużywany jest tylko w kotłowni węglowej i przeznaczony jest wyłącznie do celów opałowych. Udział zakupu węgla w wartości produkcji sprzedanej z tej kotłowni wynosi więcej niż 10% w skali roku poprzedzającego rok, w odniesieniu do którego jest ustalany procentowy udział. Obliczając udział wyrobów węglowych w wartości produkcji sprzedanej. Spółka odniosła koszt zakupu miału węglowego w 2011 r. do sumy wartości sprzedaży ciepła z kotłowni węglowej i przychodów z dzierżawy komina tej kotłowni na potrzeby telefonii komórkowej. W wartości produkcji sprzedanej Spółka nie uwzględniła wartości produkcji sprzedanej z kotłowni gazowych oraz przychodów ze sprzedaży złomu i pozostałych przychodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00