Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.06.2012, sygn. ITPP2/443-351/12/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-351/12/EB

Nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem nieruchomości, gdyż dostawa nieruchomości korzysta ze zwolnienia od podatku.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2012 r. (data wpływu 22 marca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 8 czerwca 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 marca 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 8 czerwca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 2011 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka nabyła nieruchomość gruntową, wraz z posadowionym na niej budynkiem stacji paliw. Sprzedający, zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług, stał się właścicielem ww. nieruchomości bez prawa do odliczenia podatku naliczonego. Nabył nieruchomość gruntową w dniu 29 sierpnia 1991 r. na podstawie umowy darowizny od swojej matki a następnie wniósł prawo do używania nieruchomości jako wkład do spółki cywilnej. Budowę stacji paliw, od momentu uzyskania pozwolenia na budowę, tj. od 6 lipca 1992 r., prowadziła spółka cywilna i dokonywała odliczeń podatku naliczonego z tego tytułu. W dniu 1 grudnia 1996 r. sprzedający uzyskał wpis do ewidencji działalności gospodarczej, wystąpił wówczas ze spółki cywilnej i wycofał wcześniej wniesiony wkład w postaci prawa do używania nieruchomości gruntowej wraz z zabudowaniami (nie doszło do dostawy nieruchomości, ani do przeniesienia prawa własności, a jedynie do wycofania wniesionego wkładu). Dnia 1 kwietnia 1997 r. stacja paliw została oddana do użytkowania. Sprzedający wykorzystywał nieruchomość do wykonywania czynności opodatkowanych - prowadził działalność w zakresie stacji paliw. Wartość początkowa budynku stacji paliw, przyjęta na dzień 1 kwietnia 1997 r. w księgach rachunkowych sprzedającego, wynosiła 311.800 zł. Sprzedający ponosił następujące wydatki na ulepszenie budynku:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00