Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20.06.2012, sygn. ITPB1/415-341/12/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-341/12/WM

Czy od otrzymanej w wyniku ugody kwoty z tyt. udziałów w spółce Wnioskodawczyni zobowiązana jest zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 27 marca 2012 r. (data wpływu 29 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania kwoty otrzymanej z tytułu ugody sądowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania kwoty otrzymanej z tytułu ugody sądowej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni od 1 stycznia 2000 r. do 8 września 2010 r. była wspólniczką spółki cywilnej. Wspólnikami byli również Jej mąż, siostra męża i jej mąż. Każdy ze wspólników posiadał po 25% udziału w zyskach spółki. Aportem była praca wspólników, świadczona osobiście przez każdego, zgodnie z ustaleniami dotyczącymi podziału obowiązków. Majątek spółki, maszyny, oprzyrządowanie rozwijał się w wyniku zatrzymywania corocznie w spółce w równej części dochodu każdego ze wspólników. Każdy ze wspólników swój dochód ze spółki opodatkowywał podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zatem dochody, które w spółce pozostawały były już raz opodatkowane i pracowały dalej na uzyskiwanie kolejnych zysków, które znowu były opodatkowane, itd. W 2009 r. ze spółki wystąpiła siostra męża, która przekazała swoje udziały na rzecz swojego męża, jednakże dalej świadczyła pracę na rzecz spółki. Odtąd Wnioskodawczyni i Jej mąż mieli po 25% udziału w spółce, zaś szwagier 50% udziału. Po rozwodzie Wnioskodawczyni wystąpiła ze spółki i wyrejestrowała się jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Po remanencie zapłaciła od dochodu w formie ryczałtu podatek w wysokości 10%. Jako, że byli wspólnicy nie chcieli wypłacić Jej należnych udziałów w spółce Wnioskodawczyni wniosła sprawę do Okręgowego Sądu Gospodarczego. Z powodu złej sytuacji finansowej oraz przedłużania się sprawy, Wnioskodawczyni zdecydowała się na ugodę sądową czyniącą zadość Jej roszczeniom wynikającym z wysokości udziałów, ugodę zawarto 18 listopada 2011 r. Pieniądze w wysokości 75.000 zł Wnioskodawczyni otrzymała 15 grudnia 2011 r., ale by je otrzymać poniosła koszty sądowe i adwokackie. Majątek, który wspólnie wspólnicy wypracowali i który był ich wspólną własnością (materialny i niematerialny) pozostał w spółce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00