Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.03.2012, sygn. ITPB1/415-29b/12/TK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-29b/12/TK

Czy dokonywane na rzecz Wnioskodawcy zwroty dopłat do wysokości dopłat wniesionych uprzednio przez Darczyńcę zgodnie z przepisami KSH oraz umową Spółki będą wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 stycznia 2012 r. (data wpływu 9 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej i nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca, mający miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z2010 r., nr 51, poz. 307 ze zm., dalej: ustawa PIT) - tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy.

Wnioskodawca spodziewa się, iż w najbliższym czasie uzyska w drodze darowizny prawa majątkowe w postaci udziałów polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka). Na tym etapie nie jest rozstrzygnięta liczba udziałów Spółki jaką Wnioskodawca otrzyma w drodze darowizny. Obecnie jedynym udziałowcem i właścicielem 100% udziałów Spółki jest brat Wnioskodawcy. Wnioskodawca zakłada, że nabędzie własność udziałów Spółki w drodze darowizny od swojego brata (dalej: Darczyńca). Darczyńca, analogicznie jak Wnioskodawca ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W związku z otrzymaniem darowizny od Darczyńcy, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do dokonywania jakichkolwiek świadczeń na rzecz Darczyńcy. Darczyńca nie uzyska jakiegokolwiek ekwiwalentu za darowane udziały Spółki, zarówno w momencie zawierania umowy darowizny, jak i w przyszłości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00