Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12.03.2012, sygn. ITPP3/443-245/11/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-245/11/JK
Zakres zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych zużywanych do wytworzenia pary technologicznej w procesach mineralogicznych oraz służącej następnie do celów grzewczych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14 grudnia 2011 r. (data wpływu 23 grudnia 2011 r.) uzupełnione i sprecyzowane pismem z dnia 30 stycznia 2012 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych zużywanych do wytworzenia pary technologicznej w procesach mineralogicznych oraz służącej następnie do celów grzewczych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 grudnia 2011 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych zużywanych do wytworzenia pary technologicznej w procesach mineralogicznych oraz służącej następnie do celów grzewczych.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka produkuje materiały (cegły i bloczki) silikatowe oraz prowadzi hurtownię materiałów ogólnobudowlanych. Technologia produkcji wyrobów silikatowych polega na trwałym połączeniu za pomocą energii pary wodnej takich składników jak: wapno palone mielone, piasek o dużej zawartości krzemionki i wody. Wymienione składniki po wymieszaniu w odpowiednich proporcjach za pomocą specjalnych urządzeń przenoszone są do zbiornika, gdzie następuje gaszenie wapna. Z tak przygotowanej mieszanki formuje się wyroby za pomocą pras, a następnie poddaje hartowaniu w atmosferze nasyconej pary wodnej pod wysokim ciśnieniem. Zachodzi wówczas reakcja tworzenia uwodnionych krzemianów wapnia, w wyniku czego powstaje wyrób końcowy o pożądanych parametrach fizykochemicznych (bloczek silikatowy spełniający kryteria wytrzymałości, gęstości, itp.). Proces hartowania wyrobów wymaga wytworzenia nasyconej pary wodnej. Para ta jest wytwarzana poprzez spalanie węgla w odpowiednich kotłach. Od dnia 1 stycznia 2012 r. zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym węgiel objęty został podatkiem akcyzowym. Spółka wskazuje, iż w art. 31a ust. 2 ustawy przewidziane zostało, między innymi, zwolnienie z podatku akcyzowego z tytułu zużycia wyrobów węglowych w procesach mineralogicznych, elektrolitycznych i metalurgicznych oraz do redukcji chemicznej. Proces mineralogiczny został określony jako proces sklasyfikowany w nomenklaturze NACE pod kodem DI 26 produkcja produktów z pozostałych surowców niemetalicznych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right