Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 03.11.2011, sygn. IPPB5/423-741/11-2/JC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-741/11-2/JC
1.Czy ujemne saldo odsetek powstałych w wyniku Cash poolingu może zostać zaliczone do podatkowych kosztów uzyskania przychodów Spółki w momencie ich doliczenia do zobowiązania głównego/odliczenia od należności głównej?2. Czy dodatnie saldo odsetek powstałych w wyniku Cash poolingu może zostać zaliczone do przychodów podatkowych Spółki w momencie ich doliczenia do należności głównej/odliczenia od zobowiązania głównego?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 03.08.2011 r. (data wpływu 08.08.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia ujemnego/dodatniego salda odsetek powstałych w wyniku Cash poolingu odpowiednio do kosztów/przychodów podatkowych Spółki w momencie ich od/doliczenia do należności głównej/zobowiązania głównego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 08.08.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia ujemnego/dodatniego salda odsetek powstałych w wyniku Cash poolingu odpowiednio do kosztów/przychodów podatkowych Spółki w momencie ich od/doliczenia do należności głównej/zobowiązania głównego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka (dalej: Spółka) jest częścią światowej grupy L. z siedzibą we Francji. Spółka zamierza przystąpić do systemu wspólnego zarządzania płynnością finansową (System Cash - Pool) obowiązującego w ramach grupy. W systemie Cash - Pool mogą brać udział jedynie podmioty, w których L. posiada bezpośrednio lub pośrednio udziały lub prawo głosu w wysokości minimum 51%. Systemem zarządza spółka LF. (dalej: LF). Schemat powiązań między spółką LF. oraz S. wygląda następująco: L. posiada 100% udziałów w Spółkach: S. z siedzibą we Francji oraz LF. z siedzibą w Belgii. S. z siedzibą we Francji jest 100% właścicielem S.