Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.08.2011, sygn. IPPP2/443-584/11-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-584/11-2/AK

Sprzedaż działek przeznaczonych pod zabudowę, będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, gdyż nosi znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 cyt. ustawy. Wnioskodawczyni dokonując sprzedaży działek z przeznaczeniem pod zabudowę będzie zobowiązana do naliczenia podatku VAT w wysokości 23% i rozliczenia go w deklaracji dla podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2011r. (data wpływu 13 maja 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek przeznaczonych pod zabudowę - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 maja 2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek przeznaczonych pod zabudowę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W przeszłości Wnioskodawczyni wypracowała oszczędności, w stosunku do których rozważała dokonanie określonej inwestycji w celu zabezpieczenia ww. środków przed utratą wartości, względnie - w celu dokonania korzystnej lokaty nadwyżek kapitału.Mając na uwadze koniunkturę na rynku nieruchomości (oraz okoliczności wskazujące na tendencję wzrostową wartości nieruchomości), Wnioskodawczyni dokonała inwestycji wypracowanych oszczędności (lokaty nadwyżek kapitału) w wybraną nieruchomość (dalej zwaną Inwestycją). Inwestycję tą Wnioskodawczyni nabyła na podstawie aktu notarialnego zawartego 25 marca 1999r.Nieruchomość będąca przedmiotem Inwestycji - położona jest w W. (Gmina U.) - stanowi działkę (oznaczoną numerem 35/19) o powierzchni ok. 1,8 ha. Ww. nieruchomość była zabudowana, tzn. na działce znajdował się budynek wczasowo-kolonijny (byłe koszary), budynek stołówki i budynek magazynowy.Budynki objęte Inwestycją (budynek kolonijno-wczasowy jako byłe koszary, budynek stołówki, budynek magazynowy) na dzień nabycia ww. Inwestycji przez Wnioskodawczynię były w bardzo złym stanie technicznym, tj. miały charakter ruin. W związku z powyższym w ciągu roku od nabycia Inwestycji Wnioskodawczyni dokonała rozbiórki wszystkich budynków. Na inwestycji nie postawiono żadnych nowych budynków (zgodnie z intencją Wnioskodawczyni w celu potraktowania ww. zakupu jako formy korzystnej lokaty nadwyżek kapitału).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00