Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31.10.2011, sygn. IPPP1/443-1174/11-2/BS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1174/11-2/BS

korekty podatku należnego na podstawie art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26.07.2011 r. (data wpływu 29.07.2011 r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku należnego na podstawie art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.07.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku należnego na podstawie art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Sp. z o.o. udziela finansowania w postaci leasingu finansowego lub operacyjnego. W ramach prowadzonej działalności Spółka zawiera z ubezpieczycielem umowy ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Spółka ponosi koszt usług ubezpieczeniowych, a następnie dokonuje przeniesienia tych kosztów na kontrahenta.

Do momentu ogłoszenia uchwały NSA z 8 listopada 2010 r. (I FPS 3/10) Spółka dokonywała tego w trybie tzw. refaktury kosztów usług ubezpieczeniowych na kontrahenta i stosowała do nich zwolnienie z VAT. Zgodność przyjętej przez Wnioskodawcę praktyki z obowiązującym prawem podatkowym została jednak zakwestionowana przez NSA w ww. uchwale, w której sąd podkreślił kompleksowy charakter usługi leasingu oraz usługi ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Wskazane świadczenia powinny być zdaniem sądu opodatkowane jednolitą stawką podatku od towarów i usług przypisaną świadczeniu głównemu. W przytoczonej uchwale sąd wskazał, iż charakter świadczenia głównego należy przypisać usłudze leasingu, a tym samym usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu powinna również podlegać opodatkowaniu stawką podstawową. W związku z powyższym, kierując się zasadą ostrożności, Spółka skorygowała własne rozliczenia (deklaracje) VAT oraz faktury pierwotne poprzez wystawienie faktur korygujących, uwzględniających doliczenie 22% VAT do wartości ubezpieczenia. Podatek VAT został wyliczony metodą od stu, tzn. do wartości ubezpieczenia został doliczony VAT w wysokości 22%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00