Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.12.2011, sygn. IPPB5/423-966/11-2/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-966/11-2/DG
Wobec nierozpoznania opisanych powyżej kosztów jako kosztów podatkowych w dacie uzyskania przychodu, którego koszty te dotyczyły, w jakiej dacie Spółka powinna obecnie rozpoznać przedmiotowe koszty jako koszty uzyskania przychodów,
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26.09.2011 r. (data wpływu 29.09.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu rozpoznania kosztów uzyskania przychodów:
- w przypadku wypełnienia dyspozycji wynikającej z przepisu art. 15 ust. 4b jest nieprawidłowe,
- w przypadku wypełnienia dyspozycji wynikającej z przepisu art. 15 ust. 4c jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu rozpoznania kosztów uzyskania przychodów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Spółka prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług budowlanych. W tym samym czasie Spółka realizuje zazwyczaj wiele inwestycji. W czasie realizacji inwestycji Spółka ewidencjonuje koszty przypadające na tą inwestycję na koncie bilansowym (roboty w toku). Zawierane przez Spółkę z klientami umowy o usługi budowlane przewidują płatności ratalne (rozłożone w czasie, zazwyczaj w zależności od zaawansowania prac). Przy wystawianiu faktur dotyczących poszczególnych etapów rozpoznawana jest jako koszt bilansowy i koszt podatkowy odpowiednia część kosztów związanych z realizacją danego etapu.