Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.11.2011, sygn. IPPP2/443-1072/11-2/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1072/11-2/MM

Czy podatnik refakturując media na najemców ma prawo stosować stawki podatku VAT takie same, jakie są stosowane przez pierwotnych usługodawców, tzn. na energię i telefony 23%, wodę, ścieki i wywóz nieczystości 8%, a na podatek od nieruchomości wystawiać notę obciążeniową i ustalać obowiązek podatkowy w terminach płatności wynikających z umowy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 1 września 2011r. (data wpływu 12 września 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy refakturowaniu kosztów mediów związanych z najmem oraz określenia właściwego momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu refakturowania - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 września 2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy refakturowaniu kosztów mediów związanych z najmem oraz określenia właściwego momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu refakturowania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podatnik (osoba fizyczna) jest czynnym podatnikiem VAT i prowadzi firmę. Posiada on lokale użytkowe i wynajmuje je innym podmiotom w celu prowadzenia działalności handlowo usługowej. Z tytułu tych umów najemcy płacą, na podstawie faktur VAT wystawiany przez podatnika czynsz za najem oraz usługi dostarczania tzw. mediów (energia, telefon, woda, ścieki, wywóz nieczystości, podatek od nieruchomości). Umowy z najemcami przewidują odrębny sposób rozliczania za zużyte media, które nie są wkalkulowane w stawkę czynszu za najem. W umowach są zazwyczaj zawarte terminy płatności za refakturowane media. Rozliczenia za media są przeprowadzane na dwa sposoby:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00