Interpretacja indywidualna z dnia 01.07.2011, sygn. IPPP3/443-505/11-2/KC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-505/11-2/KC
Nieopodatkowanie dostawy towaru znajdującego się w procedurze tranzytu
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15.03.2011r. (data wpływu 01.04.2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieopodatkowania dostawy towaru znajdującego się w procedurze tranzytu - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 01.04.2011r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieopodatkowania dostawy towaru znajdującego się w procedurze tranzytu.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca zamierza uczestniczyć w transakcji nabycia koksu, który zostaje zakupiony na terytorium Stanów Zjednoczonych i będzie przebiegał w sposób następujący:
Spółka, która ma siedzibę na terytorium Niemiec i jest tam zarejestrowana jako podatnik od wartości dodanej oraz na potrzeby obrotu wewnątwspólnotowego dokonuje zakupu i załadunku na statek na terytorium Stanów Zjednoczonych. W trakcie przewozu morskiego przed przybyciem do portu przeznaczenia następuje przeniesienie własności towaru bezpośrednio przez nabywcę na rzecz innej spółki posiadającej siedzibę na terytorium Unii Europejskiej, która zdefiniowana jest na potrzeby obrotu wewnątwspólnotowego na terytorium Polski (posiada prefiks PL), bezpośrednio przed wyładunkiem w porcie przeznaczenia następuje przeniesienie własności towaru na rzecz nabywcy, który posiada siedzibę na terytorium Unii Europejskiej i zarejestrowany jest na terytorium Republiki Czeskiej na potrzeby wewnątrzwspónotowego obrotu. Ostatni nabywca dokonuje rozładunku towaru w porcie na terytorium Polski i zgłasza ten towar do objęcia procedurą celną tranzytu.