Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.06.2011, sygn. IPPP1-443-845/11-2/IGo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-845/11-2/IGo

Sprzedaż składników majątku niestanowiących przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz możliwości wyboru opcji opodatkowania.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25.05.2011r. (data wpływu 27.05.2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży składników majątku niestanowiących przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz możliwości wyboru opcji opodatkowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.05.2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży składników majątku niestanowiących przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz możliwości wyboru opcji opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (Wnioskodawca) jest spółką, której przedmiotem działalności jest m.in. kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek oraz wynajem i zarządzanie nieruchomościami. Wnioskodawca jest użytkownikiem wieczystym gruntu oraz właścicielem posadowionego na nim budynku biurowego wraz z niezbędnymi urządzeniami, instalacjami, systemami i wyposażeniem (Nieruchomość). Nieruchomość stanowi główny składnik majątku Wnioskodawcy, wykorzystywany dla celów świadczenia opodatkowanych podatkiem VAT usług najmu.

W chwili obecnej, Wnioskodawca planuje sprzedaż Nieruchomości. Na podstawie przepisu art. 678 par 1 Kodeksu cywilnego, wskutek nabycia Nieruchomości nabywca Nieruchomości wstąpi w miejsce Wnioskodawcy w umowy najmu budynku biurowego będącego elementem Nieruchomości i przejmie wynikające z tych umów zabezpieczenia. W ramach transakcji dojdzie także do przeniesienia na rzecz nabywcy m.in.: praw i obowiązków z umowy licencji na używanie nazwy budynku biurowego, gwarancji i innych zabezpieczeń budowlanych, praw autorskich do projektów sporządzonych na podstawie umów z architektami, prawnej, finansowej i technicznej dokumentacji dotyczącej Nieruchomości, ubezpieczenia budynku oraz wierzytelności Wnioskodawcy z tytułu umów najmu, które zostały uprzednio przelane przez Wnioskodawcę na rzecz banku na zabezpieczenie kredytu udzielonego przez bank Wnioskodawcy (taki zwrotny przelew wierzytelności przez bank na rzecz nabywcy wynikał będzie z faktu, że w efekcie sprzedaży Nieruchomości nastąpi spłata kredytu udzielonego przez bank na rzecz Wnioskodawcy i, w rezultacie, zwolnienie zabezpieczeń banku, w tym właśnie zwrotny przelew przez bank na rzecz nabywcy Nieruchomości wierzytelności z tytułu najmu).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00