Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.10.2011, sygn. IBPP1/443-1143/11/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-1143/11/BM
w zakresie zwolnienia z opodatkowania usług szkoleniowych dla pracowników naukowych (zatrudnionych na uczelniach)
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2011r. (data wpływu 11 lipca 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 września 2011r. (data wpływu 23 września 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania usług szkoleniowych dla pracowników naukowych (zatrudnionych na uczelniach) - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 lipca 2011r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania usług szkoleniowych dla pracowników naukowych (zatrudnionych na uczelniach).
Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 20 września 2011r. (data wpływu 23 września 2011r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 12 września 2011r. znak: IBPP1/443-1143/11/BM.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Publiczna uczelnia wyższa realizuje projekt unijny w 100% finansowany ze środków unijnych (środków publicznych). Projekt kierowany jest do pracowników naukowych (zatrudnionych na uczelniach). Celem projektu jest podniesienie wiedzy i umiejętności praktycznych pracowników naukowych w zakresie tworzenia i funkcjonowania przedsiębiorstw typu spin off/out w kluczowych branżach wskazanych przez RSI oraz świadomości w zakresie współpracy nauka-biznes, a także wzrost profesjonalizmu w działaniu pracowników naukowych, którzy założyli własne firmy. Realizacja projektu jest podyktowana zdiagnozowanymi problemami dla rozwijania się innowacyjności w Polsce - kluczowym problemem jest transfer wiedzy do gospodarki. Wg Raportu nt. barier komercjalizacji wyników badań naukowych w dziedzinie life science jednym z podstawowych powodów jest niedostateczna wiedza naukowców, którzy w większości nie orientują się w możliwościach komercjalizacji i nie potrafią zainteresować przedsiębiorców efektami prowadzonych badań, co ma związek ze zbyt małą świadomością w tematach zarządzania własnością intelektualną. W związku z tym koniecznym jest wsparcie rozwoju przedsiębiorczości akademickiej (przedsiębiorstw typu spin off/out). Wśród barier wskazuje się ograniczenia kompetencyjne, w tym nieznajomość zasad prowadzenia firmy oraz brak wiadomości o możliwościach współpracy z biznesem.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right