Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.08.2011, sygn. IBPP1/443-901/11/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-901/11/BM
w zakresie terminu rozliczania faktur korygujących w przypadku korekty zwiększającej podstawę opodatkowania oraz w przypadku korekty zmniejszającej podstawę opodatkowania.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2011r. (data wpływu 27 maja 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu rozliczania faktur korygujących:
- w przypadku korekty zwiększającej podstawę opodatkowania jest nieprawidłowe.
- w przypadku korekty zmniejszającej podstawę opodatkowania jest prawidłowe,
UZASADNIENIE
W dniu 27 maja 2011r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu rozliczania faktur korygujących w przypadku korekty zwiększającej podstawę opodatkowania oraz w przypadku korekty zmniejszającej podstawę opodatkowania.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca świadczy usługi agencyjne na rzecz podmiotu fińskiego (zwanego w umowie Mocodawcą) w zakresie prowadzenia działalności marketingowej i promowania produktów podmiotu fińskiego na polskim rynku. Zgodnie z umową, podmiot polski (SubAgent) ma prawo do prowizji obliczonej na podstawie sumy kosztów poniesionych przez siebie w imieniu Mocodawcy. SubAgent uzyskuje prawo do prowizji niezależnie od bieżącego poziomu sprzedaży za dany okres. Szacunkowy poziom kosztów SubAgenta jest uzgadniany z Mocodawcą na rok z góry. Zgodnie z umową po upływie trzeciego kwartału roku finansowego SubAgenta, prowizja jest obliczona ponownie na podstawie rzeczywistych kosztów poniesionych z trzech poprzednich kwartałów a różnica pomiędzy szacunkowo obliczoną prowizją a rzeczywistą jest doliczana do kolejnej faktury za czwarty kwartał. Okresem rozliczeniowym jest kwartał. Analogicznie po upływie czwartego kwartału wyliczona różnica (in minus lub in plus) jest ujęta w fakturze w kolejnym roku obrotowym. Na podstawie art. 28 b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w przypadku usług pośrednictwa miejscem świadczenia jest państwo, w którym usługobiorca ma swoją siedzibę, miejsce zamieszkania, bądź stałe miejsce prowadzenia działalności. Wartość tej transakcji jest wykazana w deklaracji w poz. 21 zatytułowanej: Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju". Faktury są wystawiane w PLN.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right