Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 18.10.2011, sygn. IBPP1/443-1117/11/AZb, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-1117/11/AZb
opodatkowanie otrzymanych premii pieniężnych oraz sposób ich dokumentowania
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2011r. (data wpływu 4 lipca 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 września 2011r. (data wpływu 28 września 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanych premii pieniężnych oraz sposobu ich dokumentowania:
- jest prawidłowe w zakresie opodatkowania przez Wnioskodawcę otrzymanych premii pieniężnych,
- jest nieprawidłowe w zakresie sposobu dokumentowania otrzymanych premii pieniężnych.
UZASADNIENIE
W dniu 4 lipca 2011r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanych premii pieniężnych oraz sposobu ich dokumentowania.
Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 22 września 2011r. (data wpływu 28 września 2011r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 12 września 2011r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zajmuje się handlem hurtowym materiałami elektrycznymi. Zgodnie z umowami, zawartymi z niektórymi dostawcami materiałów, w przypadku osiągnięcia w przyjętym okresie rozliczeniowym określonego pułapu obrotów Wnioskodawca nabywa prawo do żądania wypłaty tzw. premii pieniężnych. Dostawcy stoją przy tym na stanowisku, że przyznawanie przedmiotowych premii nie leży w ich obowiązkach. Oznacza to w praktyce, że premie te są przez nich wypłacane jedynie w tej sytuacji, gdy zostaną nimi obciążeni. Innymi słowy premie pieniężne przysługują Wnioskodawcy o tyle, o ile się o nie upomni. Stosowane zasady znajdują też odpowiednie odzwierciedlenie w treści zawartych umów, gdzie przewiduje się wypłatę premii przez dostawcę po otrzymaniu noty obciążeniowej bądź faktury VAT. Warto też podkreślić, że zawarte umowy nie nakładają na Wnioskodawcę żadnych obowiązków w zakresie preferowania w sprzedaży określonych produktów, czy też podejmowania jakichkolwiek działań o charakterze reklamowym bądź marketingowym. W istocie zatem prawo do premii przysługuje Wnioskodawcy w przypadku osiągnięcia określonych obrotów bez żadnych innych dodatkowych warunków.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right