Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.12.2011, sygn. IBPBI/2/423-1154/11/BG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1154/11/BG

w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty ze sprzedaży wierzytelności własnej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2011r. (data wpływu do tut. BKIP w dniu 12 września 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty ze sprzedaży wierzytelności własnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 września 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty ze sprzedaży wierzytelności własnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest największym w Europie producentem kotłów i urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Spółka jest również wiodącym wykonawcą bloków energetycznych. Jednym z klientów Spółki jest Spółka M. (Dłużnik). Spółka M. w okresie 1999 - 2007 nabywała od Wnioskodawcy towary i usługi w ramach różnych zleceń dotyczących projektów zarówno krajowych jak i zagranicznych. Wszystkie wspomniane dostawy i świadczenia realizowane na rzecz Spółki M. dokumentowane były przez Spółkę fakturami VAT i wykazane zostały jako przychód należny w rozliczeniach z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych. Ze względu na fakt, iż po stronie Spółki M. pojawiły się problemy finansowe skutkujące brakiem płatności części faktur wystawionych przez Spółkę, Spółka podjęła rozmowy i negocjacje mające doprowadzić do finalnego uregulowania zaległości przez Spółkę M. W oparciu o zawarte ugody i porozumienia ustalane były warunki płatności kwot na rzecz Wnioskodawcy i nowe terminy płatności. Wspomniane porozumienia wskazywały również zdarzenia i fakty, których ziszczenie spowodować ma zapłatę zaległości finansowych przez Spółkę M. W dniu 30 listopada 2010 r. pomiędzy Spółką M. i Wnioskodawcą zawarte zostało porozumienie ustalające na 31 grudnia 2012 r. ostateczną datę uregulowania przez Dłużnika należności na rzecz Spółki. Porozumienie objęło faktury Spółki na łączną kwotę netto 18.190.807,45 PLN (kwota brutto 21.605.240,93 PLN) i dotyczyło kwot nieprzedawnionych i niewymagalnych (status taki zaległe należności zyskały dzięki wspomnianym wcześniej zawartym ugodom i porozumieniom). Nadmienione ostateczne porozumienie podpisane ze Spółką M. bazowało na fakcie, że Dłużnik uczestniczył w postępowaniu sądowym, w wyniku którego w przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia miał uzyskać istotne środki finansowe, które częściowo miały być przeznaczone na spłatę długów wobec Wnioskodawcy. Ze względu na fakt, że w maju 2011 r. wydany został negatywny dla Spółki M. wyrok sądowy odmawiający uznania roszczeń finansowych tego podmiotu, zarząd Wnioskodawcy uznał, iż realne szanse na spłatę przez Dłużnika kwot zaległości finansowych na rzecz Spółki istotnie się zmniejszyły. Konsekwentnie Wnioskodawca zdecydował się szukać podmiotów chętnych do nabycia całego pakietu wierzytelności objętych porozumieniem z 30 listopada 2010r. W odpowiedzi na wystosowane przez Wnioskodawcę propozycje zbycia wierzytelności zainteresowanie ofertą zgłosił jedynie jeden podmiot z siedzibą na Cyprze. W dniu 22 czerwca 2011 r. z podmiotem tym zawarta została umowa przelewu wierzytelności, w oparciu o którą Wnioskodawca dokonał odpłatnego przelewu wspomnianego całego pakietu wierzytelności w zamian za wynagrodzenie ustalone na ogólną kwotę 2.000.000 PLN.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00