Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.11.2011, sygn. IBPBI/2/423-1018/11/PP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1018/11/PP

Czy nabyty w drodze wkładu niepieniężnego niezarejestrowany znak towarowy stanowiący przedmiot prawa autorskiego podlega amortyzacji przez Wnioskodawcę jako wartość niematerialna i prawna, o której mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), tj. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 3 sierpnia 2011r. (data wpływu do tut. Biura 9 sierpnia 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy nabyty w drodze wkładu niepieniężnego niezarejestrowany znak towarowy stanowiący przedmiot prawa autorskiego, podlega amortyzacji jako wartość niematerialna i prawna jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 sierpnia 2011r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy nabyty w drodze wkładu niepieniężnego niezarejestrowany znak towarowy stanowiący przedmiot prawa autorskiego, podlega amortyzacji jako wartość niematerialna i prawna.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka (dalej: Wnioskodawca) dokonała podwyższenia kapitału zakładowego poprzez utworzenie nowych udziałów, które następnie zostały objęte przez osobę fizyczną działającą w ramach przedsiębiorstwa P.P.H. P. (dalej: Wnoszący aport). Na pokrycie udziałów został wniesiony wkład niepieniężny (aport) w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa Wnoszącego aport. Wnoszący aport złożył oświadczenie o objęciu udziałów, a następnie na mocy pisemnej umowy przeniósł na rzecz Wnioskodawcy wkład niepieniężny (aport) w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, na którą składa się dział sprzedaży detalicznej Wnoszącego aport. Przedmiotem nabytego aportu były m.in. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne do utworu, o którym mowa w ustawie z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, ze zm., dalej: ustawa o prawie autorskim), stanowiącego towarowy znak słowno-graficzny. Na mocy umowy przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa Wnioskodawca nabył prawo do korzystania z utworu na wszystkich polach eksploatacji znanych w chwili zawarcia umowy, w tym m.in. do utrwalania lub zwielokrotniania przedmiotowego utworu w różnej technice, obrotu oryginałem utworu albo egzemplarzami, na których utrwalono utwór (w tym użyczenie, najem), wprowadzanie do obrotu towarów i materiałów handlowych, na których utrwalono nabyty utwór. Przedmiotowy znak towarowy nie jest zarejestrowany w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Urząd Patentowy). Nabyty znak towarowy nie był ujęty w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych u Wnoszącego aport i Wnoszący aport nie dokonywał odpisów amortyzacyjnych od przedmiotowego znaku towarowego. Nabyte autorskie prawa majątkowe do przedmiotowego znaku towarowego są wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Przewidywany okres wykorzystywania znaku towarowego przez Wnioskodawcę jest dłuższy niż rok.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00