Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16.09.2011, sygn. IBPBI/1/415-609/11/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-609/11/KB

sposób ujęcia w prowadzonej podatkowej księdze przychodów i rozchodów zmiany przeznaczenia składnika majątku ze środka trwałego na towar

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 09 czerwca 2011r. (data wpływu do tut. Biura 16 czerwca 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ujęcia w prowadzonej podatkowej księdze przychodów i rozchodów zmiany przeznaczenia środków trwałych na towar handlowy:

  • w postaci budynku jest prawidłowe,
  • w postaci gruntu oraz pozostałych składników majątku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ujęcia w prowadzonej podatkowej księdze przychodów i rozchodów zmiany przeznaczenia składnika majątku ze środka trwałego na towar handlowy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W 2005 roku Wnioskodawczyni rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania. W tym celu nabyła pensjonat (budynek wraz z gruntem) oraz pozostały sprzęt m.in. odkurzacz, chłodziarkę, ekspres do kawy itp., który wprowadziła do ewidencji środków trwałych i dokonywała opisów amortyzacyjnych. W chwili obecnej Wnioskodawczyni dokonuje rozbudowy i przebudowy ww. budynku na podstawie prawomocnej decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę inwestycji polegającej na rozbudowie i przebudowie wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku mieszkalnego jednorodzinnego z pokojami przeznaczonymi na wynajem na budynek mieszkalny wielorodzinny wraz z obiektami towarzyszącymi (dojścia, dojazd, miejsca postojowe, zieleń towarzysząca itp.), gdzie po zakończeniu prac budowlanych zostanie przeznaczone na sprzedaż 26 mieszkań. Pozostały sprzęt m.in. odkurzacz, chłodziarka, ekspres do kawy itp., został sprzedany w następnych miesiącach po zakończeniu wynajmu pokoi. W związku z powyższym Wnioskodawczyni zakończyła w ramach działalności gospodarczej prowadzenie krótkotrwałego zakwaterowania, a rozpoczęła budowę mieszkań na sprzedaż. Wnioskodawczyni nadmienia, że prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej tzw. metodą uproszczoną, zgodnie z art. 22 ust. 4 i 6b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W momencie zakończenia wynajmowania pokoi wyksięgowała z ewidencji środków trwałych grunt, budynek i pozostały sprzęt i zaksięgowała do kolumny 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów grunt w wartości początkowej, budyneki inne sprzęty w wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00