Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.06.2011, sygn. IBPP3/443-744/11/PK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-744/11/PK
Czarter jachtów
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2011r. (data wpływu 28 czerwca 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotycz podatku od towarów i usług w zakresie usług turystycznych polegających na wycieczkach objazdowych prowadzonych przy użyciu sportowych jachtów żaglowych uznaje się za:
- prawidłowe w zakresie stawki podatku VAT dla usług turystycznych,
- nieprawidłowe w zakresie rozliczenia nabytej usługi najmu jachtu,
- prawidłowe w zakresie opodatkowania pobranych a następnie zwróconych zaliczek
UZASADNIENIE
W dniu 28 czerwca 2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie usług turystycznych polegających na wycieczkach objazdowych prowadzonych przy użyciu sportowych jachtów żaglowych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zaistniałego stanu faktycznego:
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie organizacji imprez turystycznych polegających na wycieczkach objazdowych prowadzonych przy użyciu sportowych jachtów żaglowych. Jachty służą wyłącznie do sportu i rekreacji, nie przewożą one natomiast pasażerów, tak jak robią to statki wycieczkowe. Każdy uczestnik rejsu stanowi załogę jachtu, a nie pasażera (miedzy innymi dlatego jest to impreza turystyczna a nie usługa transportowa), pomimo, że płaci za możliwość wzięcia udziału w rejsie w charakterze członka załogi (w skład rejsu wchodzi zakwaterowanie na jachcie i żegluga po określonej trasie, usługi kapitana, ubezpieczeni, program itp.). Poza przemieszczaniem się jachtem pomiędzy różnymi miejscami, uczestnicy rejsu są także na nim zakwaterowani (np. w kabinach) - mieszkają i nocują na jachcie przez kilka-kilkanaście dni. Jachty są wypożyczane od specjalistycznych firm zajmujących się ich wynajmem. Za fakt wynajmu jachtu (na potrzeby organizacji imprezy turystycznej) np. na 2 miesiące podatnik otrzymuje jedną zbiorczą fakturę, samemu natomiast organizując w trakcie tych 2 miesięcy 4 imprezy turystyczne (w różnych terminach). Na zorganizowanie przedmiotowej imprezy podatnik pobiera zaliczki, które to są ewidencjonowane przy pomocy kas rejestrujących. Niekiedy dochodzi do sytuacji, że ze względu na zbyt małą ilość chętnych uczestników impreza nie dochodzi do skutku. Wtedy utrzymane zaliczki są zwracane potencjalnym uczestnikom przelewem bankowym na ich konto.
Dlatego też należy postawić następujące pytanie - jaką stawkę VAT należy zastosować w powyższych 4 przypadkach dla imprez turystycznych rozliczanych na zasadzie marży...-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right