Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.09.2011, sygn. IBPP3/443-750/11/KO, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-750/11/KO
w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2011r. (data wpływu 29 czerwca 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 czerwca 2011r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony zaistniały stan faktyczny:
Wnioskodawca zwany także Fundacją, jest podmiotem mającym status Organizacji Pożytku Publicznego, której działalnością statutową jest działanie na rzecz osób niepełnosprawnych. Fundacja prowadzi działalność w zakresie m.in. organizowania i prowadzenia warsztatów terapii artystycznej, pomocy rzeczowej i finansowej, wspierania i utrzymywania kontaktu z osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami, ułatwiania aktywności społecznej osób niepełnosprawnych, organizowania festiwali i konkursów, przyznawania stypendiów umożliwiających naukę osób niepełnosprawnych. Czynności te realizowane są w ramach nieodpłatnej działalności w oparciu o przepisy ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT, składającym deklaracje VAT-7.
Fundacja pozyskuje środki na swoją działalność m. in. z tzw. 1% podatku przekazywanego przez podatników. Pozyskane środki przeznaczane są na działalność statutową. W celu informowania podatników o możliwości przekazywania 1% swoje podatku na rzecz Fundacji Wnioskodawca prowadzi projekt pod nazwą Kampania 1%. W ramach ww. projektu Wnioskodawca zawiera umowy o współpracy w zakresie wzajemnego świadczenia usług reklamowych z portalami internetowymi. W umowach strony zobowiązują się do wzajemnych działań reklamowo-promocyjnych. Portal internetowy zobowiązuje się w szczególności do objęcia Kampanii 1% patronatem medialnym, przeprowadzenia kampanii banerowej na podstawie materiałów dostarczonych przez Wnioskodawcę, rozesłania mailingu do użytkowników bezpłatnych kont pocztowych, zamieszczenie artykułów sponsorowanych, zamieszczenie linków prowadzących do artykułów sponsorowanych. Fundacja na mocy umowy zobowiązuje się do realizacji świadczeń reklamowych na rzecz portalu w szczególności do zamieszczenia logo portalu na zakładkach do książek dystrybuowanych w księgarniach na terenie całego kraju, zamieszczenie logo portalu na ulotkach, citylightach oraz na pismach skierowanych od biur rachunkowych. Usługi reklamowe świadczone przez Fundację w ramach umów barterowych były i są wykonywane w ramach zgłoszonej do KRS działalności gospodarczej i stanowią wykonywaną przez Fundację czynność opodatkowaną VAT. Wzajemne świadczenia stron są ekwiwalentne, równowartościowe i nie podlegają zamianie na świadczenia pieniężne. Wierzytelności obu stron podlegają kompensacie na podstawie faktur VAT wystawionych przez strony umowy. Każda ze stron wystawia fakturę najpóźniej w terminie 7 dni od daty spełnienie świadczenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right