Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.09.2011, sygn. IBPBI/1/415-641/11/ZK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-641/11/ZK

Czy Wnioskodawca właściwie określił wartość początkową prawa ochronnego na znak towarowy według wartości rynkowej prawa ustalonej przez biegłego rzeczoznawcę?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 24 maja 2011r. (data wpływu do tut. Biura 27 czerwca 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej wskazanego we wniosku prawa ochronnego na znak towarowy (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2011r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, m.in. w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej wskazanego we wniosku prawa ochronnego na znak towarowy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca - osoba fizyczna, prowadził działalność w zakresie robót budowlanych i wykończeniowych. W dniu 29 grudnia 2010r. wniósł do spółki jawnej, której był wspólnikiem, aport w postaci własności całego prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa. W skład przedsiębiorstwa wchodziły w szczególności środki trwałe, a także prawo ochronne na znak towarowy, które zostało mu udzielone w roku 2004, a którym Wnioskodawca posługiwał się od wielu lat i dzięki któremu był identyfikowany na rynku przez kontrahentów i konsumentów, a zatem od początku służył zapewnieniu rozpoznawalności przedsiębiorstwa. Oznaczenie, którym posługiwał się przedsiębiorca i które zostało wniesione do spółki jako znak towarowy, jest znakiem słowno-graficznym zawierającym nazwę przedsiębiorcy i przeznaczonym do oznaczenia konkretnych towarów i/lub usług. Znak towarowy nie był przed aportem umieszczony w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, ani amortyzowany. Dla celów aportu dokonana została przez biegłego wycena rynkowa wartości prawa ochronnego na znak towarowy. Po aporcie do spółki jawnej, wprowadzono przedmiotowe prawo ochronne na znak towarowy do ewidencji i amortyzowano go, a miesięczne odpisy amortyzacyjne uwzględniano w kosztach uzyskania przychodów. Należy jednak wskazać, iż ze względu na specyfikę działalności w branży budowlanej, spółka przez pierwsze miesiące roku kalendarzowego (tożsamego w przypadku spółki z rokiem podatkowym) generuje i generować będzie straty podatkowe, nawet przy nie uwzględnianiu w kosztach uzyskania przychodów opisów amortyzacyjnych prawa ochronnego na znak towarowy. Pierwsze zyski planowane są na koniec trzeciego kwartału roku. Należy wskazać, iż wartość rynkowa przedsiębiorstwa, które stanowiło przedmiot wkładu do spółki jawnej była znacząco wyższa od wartości rynkowej aktywów netto tego przedsiębiorstwa (aktywa pomniejszone o zobowiązania). W związku z tym, w ramach rozliczenia wniesienia wkładu do spółki osobowej powstała dodatnia wartość firmy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00