Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27.06.2011, sygn. IBPBII/1/436-191/11/MCZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/436-191/11/MCZ
Czy darowizna przedsiębiorstwa synowi i córce przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą będzie podlegała ustawie o podatku od spadków i darowizn?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 marca 2011r. (data wpływu do tut. Biura 28 marca 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 marca 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny przedsiębiorstwa.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca, jest osobą fizyczną prowadzącą samodzielną działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów), w formie przedsiębiorstwa, tj. hotelu. W skład tegoż przedsiębiorstwa wchodzi nieruchomość budynkowa (grunt o pow. ponad 1ha wraz z posadowionym na tym gruncie budynkiem hotelu z przy należnościami). Nieruchomość ta stanowi majątek wspólny podatnika i jego małżonki (współwłasność łączna małżonków). Dodatkowo w skład przedsiębiorstwa wchodzą m. in. samochód, urządzenia do gastronomii, wyposażenie hotelu, towary na magazynie, wierzytelności i zobowiązania, koncesje na alkohol itp., wartości niematerialne w postaci receptur dań, kręgu klientów itd., a także księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podatnik jest zarejestrowanym płatnikiem podatku VAT z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
-
keyboard_arrow_right