Interpretacja indywidualna z dnia 12.07.2011, sygn. IBPBII/1/415-407/11/MCZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-407/11/MCZ
Czy płatnik, czyli Sąd powinien potrącać zryczałtowany 18% podatek dochodowy od osób, z którymi nie zawiera umowy zlecenia, jednak zleca im wykonanie określonych czynności, w przypadku gdy osobom tym Sąd przyzna wynagrodzenie do kwoty 200 zł.?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 08 kwietnia 2011r. (data wpływu do tut. Biura 12 kwietnia 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych:
- w zakresie opodatkowania wynagrodzeń wypłacanych ławnikom, biegłym i tłumaczom przysięgłym - jest prawidłowe,
- w zakresie opodatkowania wynagrodzeń wypłacanych kuratorom, obrońcom z urzędu i mediatorom - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 kwietnia 2011r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wynagrodzeń wypłacanych biegłym sądowym, tłumaczom przysięgłym, obrońcom z urzędu, mediatorom, kuratorom sądowym oraz zaprzysiężonym ławnikom.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca (Sąd) dokonuje wypłaty należności wynagrodzenia biegłym sądowym za sporządzenie opinii oraz obecność na rozprawie, ławnikom - jako rekompensata za czas wykonywania czynnośd w Sądzie, mediatorom za przeprowadzone mediacje, kuratorom nie będącym pracownikami Sądu za wywiady oraz adwokatom za obronę z urzędu, których sędziowie Sądu wybierają z listy biegłych, mediatorów, tłumaczy przysięgłych, zaprzysiężonych ławników oraz obrońców z urzędu i powołują ich do wykonania odpowiednich czynności (wydanie opinii, tłumaczenie, obrona z urzędu itp.) w sprawach toczących się w Sądzie.