Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.08.2011, sygn. IBPBII/1/415-511/11/ŚS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-511/11/ŚS

Czy składki opłacane ryczałtowo przez wnioskodawcę z tytułu opisanego ubezpieczenia stanowią przychód ze stosunku pracy lub z działalności wykonywanej osobiście osób fizycznych będących członkami kierownictwa spółek podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 12 lub art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pierwsze pytanie, w jaki sposób Spółka, jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, powinna obliczyć przychód przypadający na każdego członka kierownictwa Spółki?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 maja 2011r. (data wpływu do tut. Biura 16 maja 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia przez Spółkę umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej członków kierownictwa Spółki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 maja 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia przez Spółkę umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej członków kierownictwa Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie m.in. restrukturyzacji ekonomicznej, finansowej i organizacyjnej podmiotów gospodarczych województwa oraz udzielania pożyczek tym podmiotom. Prowadzona działalność wiąże się z istotnym ryzykiem związanym z podejmowaniem decyzji i zarządzaniem Spółką oraz jej grupą kapitałową. W związku z tym Spółka zamierza zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności z tytułu zarządzania Spółką. Ochroną ubezpieczeniową obok Spółki jako ubezpieczającego, objęte będą spółki powiązane ze Spółką zwane łącznie spółkami", wymienione w polisie oraz członkowie kierownictwa tych podmiotów (wszystkie podmioty objęte ochroną ubezpieczeniową zwane są dalej łącznie ubezpieczonymi"). Ubezpieczeniem, zgodnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, objęta będzie odpowiedzialność ubezpieczonych za szkodę wynikającą z roszczenia z tytułu czynu bezprawnego popełnionego lub rzekomo popełnionego przez członka kierownictwa spółek lub przez same spółki w okresie ubezpieczenia. Umowa ubezpieczenia ma na celu zminimalizowanie potencjalnych negatywnych konsekwencji finansowych dla spółek mających wynikać z zaniechań lub błędnych decyzji podejmowanych przez osoby wchodzące w skład ich organów (rada nadzorcza, zarząd) lub zasiadających w ich władzach albo też działających w ich imieniu na mocy udzielonej przez spółki prokury, określanych łącznie jako "członkowie kierownictwa spółek". Wnioskodawca zaznaczył, iż brak ochrony ubezpieczeniowej utrudnia skuteczne prowadzenie spraw i reprezentowanie spółek. Prowadzenie tych spraw powoduje bowiem zaangażowanie własnych aktywów spółek w inwestycje obarczone ryzykiem a także angażowanie aktywów pochodzących z dotacji w pożyczki, z czym wiąże się ryzyko ich utraty i odpowiedzialność wobec dotującego podmiotu udzielającego dotacji. Przed zawarciem umowy, ocena ryzyka ubezpieczeniowego zostanie dokonana przy uwzględnieniu: sumy gwarancyjnej, okresu ubezpieczenia, rodzaju i skali działalności gospodarczej spółek, ich kondycji finansowej, wielkości majątku, historii szkodowości. Spółka będzie obciążona częścią składki ubezpieczeniowej, określonej przez ubezpieczyciela. Pozostałe części składki ubezpieczeniowej będą płacone przez pozostałe spółki (spółki powiązane).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00