Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27.06.2011, sygn. IBPBI/1/415-401/11/ZK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-401/11/ZK
Czy można ustalić wartość początkową wyodrębnionych lokali zgodnie z art. 22g ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznym, to znaczy poprzez wycenę dokonaną przez podatnika z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji środków trwałych oraz stanu i stopnia ich zużycia?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 kwietnia 2011r. (data wpływu do tut. Biura 18 kwietnia 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej wskazanych we wniosku środków trwałych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 kwietnia 2011r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej wskazanych we wniosku środków trwałych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest współwłaścicielem (wraz z bratem) budynku mieszkalnego (kamienicy wielomieszkaniowej) nabytego w latach osiemdziesiątych w wyniku darowizny otrzymanej od matki. Udziały braci w nieruchomości wynoszą po 50%. Budynek jest wynajmowany w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Do końca ubiegłego roku Wnioskodawca ustalał wartość początkową budynku dla celów jego amortyzacji w sposób uproszczony, zgodnie z art. 22g ust. 10 i 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obecnie bracia dokonali zniesienia współwłasności budynku poprzez wydzielenie kilkunastu lokali mieszkalnych i użytkowych i podzielili je między siebie bez żadnych spłat i dopłat. Każdy z wydzielonych lokali posiada swoją odrębną księgę wieczystą.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right