Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11.04.2011, sygn. IBPP1/443-139/11/AL, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-139/11/AL
Czy podlegają zwolnieniu od podatku usługi przeprowadzania szkoleń BHP?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2011r. (data wpływu 24 stycznia 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 kwietnia 2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z VAT usług prowadzenia szkoleń BHP jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 stycznia 2011r. wpłynął do tutejszego organu wniosek z dnia 21 stycznia 2011r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z VAT usług prowadzenia szkoleń BHP.
Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 6 kwietnia 2011r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie m. in. prowadzenia szkoleń w dziedzinie BHP. Trzeba już na wstępie podkreślić, że w poprzednim stanie prawnym działalność edukacyjna (w tym szkolenia BHP) korzystała ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie załącznika nr 4 pkt 7 (ex 80 usługi edukacyjne) ustawy o podatku od towarów i usług.
Szkolenia BHP są szkoleniami obowiązkowo przeprowadzanymi dla wszystkich grup zawodowych pracowników i są warunkiem wykonywania pracy - zgodnie z art. 237 § 2 kp pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Obowiązek odbywania szkoleń BHP jest więc obowiązkiem prawnym i jednocześnie dotyczy on w ścisłym tego słowa znaczeniu obowiązków zawodowych. Ponadto szkoleniom BHP podlegają pracodawcy, ale dzieje się również z szeroko rozumianych względów zawodowych (są to szkolenia, których obowiązek odbywania wynika z tych samych aktów prawnych, które dotyczą szkoleń pracowników).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right