Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30.05.2011, sygn. IBPP3/443-285/11/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-285/11/AB
Prawo do odliczenia podatku VAT
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2011 r. (data wpływu 28 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 lutego 2011r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:
Wnioskodawca jest producentem wyrobów ze stali (konstrukcji stalowych, kondensatorów, dennic itp.) bardzo często zakupując materiały lub usługi Wnioskodawca otrzymuje oferty od dostawców, w których ceny podawane są w np. EUR. W każdym przypadku kiedy rozliczenie (zapłata) ma nastąpić w walucie polskiej uzgadniany zostaje kurs służący do wyliczenia ceny w PLN (np. średni kurs waluty NBP lub kurs sprzedaży waluty banku kontrahenta Wnioskodawcy z dnia wykonania usługi, wystawienia faktury lub dostarczenia towaru). W zamówieniu na usługę przewozu elementów kondensatora zapisane zostało Cena za usługę 8 400,00 EUR + VAT za całość, wg kursu średniego NBP z dnia wykonania usługi. Firma transportowa wystawiła Wnioskodawcy fakturę za wykonaną 5 maja 2010 r. usługę przyjmując do wyliczenia ceny średni kurs EUR z 4 maja 2010 r., Wnioskodawca uważa, że należało przyjąć kurs z 5 maja 2010 r. (tj. z dnia wykonania usługi, tak jak to zostało zapisane w zamówieniu). Firma transportowa przesłała Wnioskodawcy fakturę korektę przyjmując do wyliczenia ceny kurs z 6 maja 2010 r. tj. z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury, powołując się na ustalenia przeprowadzonej kontroli skarbowej. W wyniku kontroli faktur oraz załączonych do nich zleceń/zamówień od usługobiorców stwierdzono, iż ceny usług transportowych świadczonych przez kontrolowaną spółkę ustalane są w większości przypadków nie w złotych, lecz w euro. Stwierdzono, iż kontrolowana spółka dokonując ustalenia podstawy opodatkowania oraz podatku VAT w złotych stosuje kurs walut z dnia załadunku, co stanowi naruszenie przepisów zawartych w art. 31 a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zgodnie z którymi w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się wg kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, jednak w przypadku gdy zgodnie z przepisami ustawy lub przepisami wykonawczymi do ustawy podatnik może wystawić fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego i wystawi ją w przewidzianym przepisami terminie, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej na tej fakturze, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right