Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 23.05.2011, sygn. IBPP3/443-258/11/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-258/11/AB
dokonując zbycia nieruchomości Wnioskodawca nie będzie działał w charakterze podatnika podatku VAT, czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2011 r. (data wpływu 23 lutego 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania dostawy gruntu niezabudowanego przeznaczonego pod zabudowę - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie dostawy gruntu niezabudowanego przeznaczonego pod zabudowę.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:
We wrześniu 2010 r. Wnioskodawca zakupił, wraz z innymi osobami dwie działki rolne o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha za kwotę 600 tyś. zł (ok. 60 zł/m). Współwłaścicielami stały się cztery podmioty, w tym Wnioskodawca z żoną (trzy małżeństwa na zasadzie współwłasności ustawowej, oraz jedna osoba samotna kawaler).Nieruchomość tą Wnioskodawca nabył w celu budowy domów jednorodzinnych. Zakup sfinansowany został przez Wnioskodawcę i przez jego żonę ze środków pochodzących z pożyczki hipotecznej ustanowionej na budynku mieszkalnym będącym własnością Wnioskodawcy. Budynek ten wraz z działką, na której jest posadowiony Wnioskodawca otrzymał w spadku po rodzicach. Po zakończeniu budowy domu Wnioskodawca nosił się z zamiarem przeprowadzki, a środki uzyskane ze sprzedaży dotychczasowego miejsca zamieszkania Wnioskodawca chciał przeznaczyć na spłatę zaciągniętej pożyczki. Ponieważ realizacja wspólnego zamierzenia budowlanego z pozostałymi współwłaścicielami okazała się być niemożliwa ze względu na różnicę zdań co do wykonywania wspólnego prawa, Wnioskodawca nosi się z zamiarem zniesienia współwłasności oraz sprzedaży przypadającego na Wnioskodawcę udziału. Wcześniej jednak, ze względu na zmianę przeznaczenia charakteru nieruchomości przekształcona zostanie z gruntu rolnego na budowlany, stosowanie do przepisów ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 240 poz. 2027 ze zm.) albowiem w dalszym ciągu Wnioskodawca ma nadzieję, że uda się zrealizować cel, dla którego nieruchomość ta została nabyta (wyjście ze współwłasności i sprzedaż udziału traktowana jest jako ostateczny sposób rozwiązania związanych z nią problemów).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right