Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20.05.2011, sygn. IBPP4/443-397/11/EJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-397/11/EJ
usługi z zakresu wykonywania przez szpital płatnych zabiegów operacyjnych poza kolejnością podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2011r. (data wpływu 25 lutego 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług polegających na wykonywaniu przez szpital zabiegów operacyjnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 lutego 2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług polegających na wykonywaniu przez szpital zabiegów operacyjnych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej posiadającym Oddział Ginekologii, Położnictwa, Laryngologii, Okulistyki oraz Laboratorium Analityczne.
W Szpitalu wykonuje się zabiegi operacyjne i te świadczenia udzielane są według kolejności zgłoszeń pacjentów. Jeżeli liczba pacjentów oczekujących na zabieg jest większa niż liczba zakontraktowanych przez NFZ zabiegów, wówczas sporządza się listy oczekujących ze wskazaniem terminu wykonania świadczenia (art. 20 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych). Terminy realizacji świadczenia mogą być bardzo odległe. W celu skrócenia oczekiwania na zabieg finansowany ze środków publicznych, pacjent ze skierowaniem może zawrzeć umowę ze Szpitalem na wykonanie zabiegu szybsze niż wynikałoby to z kolejności zgłoszeń, jednak koszty zabiegu ponosi wówczas pacjent ze środków własnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right