Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28.04.2011, sygn. IBPP1/443-266/11/AL, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-266/11/AL

Możliwość opodatkowania podatkiem VAT umowy dzierżawy nieruchomości po zarejestrowaniu się jako podatnik VAT oraz możliwość wystawiania faktur VAT

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 lutego 2011r. (data wpływu 8 lutego 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem VAT umowy dzierżawy nieruchomości po zarejestrowaniu się jako podatnik VAT oraz możliwości wystawiania faktur VAT jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lutego 2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem VAT umowy dzierżawy nieruchomości po zarejestrowaniu się jako podatnik VAT oraz możliwości wystawiania faktur VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony opis następującego zdarzenia przyszłego:

Wnioskodawca jako osoba prywatna jest współwłaścicielem nieruchomości rolnej. Wśród współwłaścicieli tej nieruchomości są również żona Wnioskodawcy oraz inne małżeństwo (razem 4 osoby). Pomiędzy małżonkami (w obydwu przypadkach) istnieje ustawowa wspólność majątkowa. Nieruchomość została nabyta za środki pochodzące z majątku wspólnego do majątku wspólnego. Współwłaściciele zamierzają wydzierżawić przedmiotową nieruchomość w celu wydobycia przez dzierżawcę kopalin złóż (piasek) znajdujących się na opisanej nieruchomości, który też uzyska we własnym imieniu stosowne koncesje na ich wydobycie. Umowę podpisują po jednej osobie z każdego małżeństwa (w małżeństwie Wnioskodawcy będzie to mąż) przy udziale drugiego współmałżonka, który jednakże nie jest stroną umowy, a tylko wyraża zgodę na wydzierżawienie. Przychodem z tytułu umowy dzierżawy będzie czynsz płatny od każdego 1 metra sześciennego wydobytego kruszywa ze złoża. Wnioskodawca osiąga dochód z umowy o pracę i z tego tytułu jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie prowadzi działalności gospodarczej. Żona również nie prowadzi działalności gospodarczej. Dochód osiąga z tytułu umowy o pracę. Oboje nie są czynnymi podatnikami podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00