Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 23.03.2011, sygn. ILPB3/423-981/10-2/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-981/10-2/KS
Czy zapłacone przez Spółkę
- odsetki od kredytu (pożyczki) bankowej,
- prowizja bankowa od udzielonej przez bank pożyczki (kredytu),
- zapłacone dyskonto od wyemitowanych weksli bądź obligacji,
Spółka powinna zaliczyć do kosztów podatkowych w momencie ich zapłaty (poniesienia), czy też ująć je jako koszt wytworzenia zapasów oraz podwyższenia wartości gruntu (towaru) rozliczając je w momencie zakończenia inwestycji i sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z gruntem?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 14 grudnia 2010 r. (data wpływu 23.12.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu (pożyczki) bankowego, prowizji bankowej, dyskonta od wyemitowanych weksli bądź obligacji zaciągniętego na realizację inwestycji deweloperskiej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów: odsetek od kredytu (pożyczki) bankowego, prowizji bankowej, dyskonta od wyemitowanych weksli bądź obligacji zaciągniętego na realizację inwestycji deweloperskiej
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: jako Spółka) prowadzi działalność, jako tzw. spółka deweloperska. w ramach tej działalności, Spółka zamierza realizować projekty związane z zakupem gruntów, a następnie w ramach swojej działalności zrealizować inwestycję w postaci budynku mieszkalnego. Na moment podjęcia decyzji o pozyskaniu środków na realizację inwestycji, nie jest wiadomym, czy prowadzona przez Spółkę inwestycja dotyczyć będzie wybudowania i sprzedaży lokali mieszkalnych (wówczas dla celów podatkowych sprzedawane lokale traktowane będą jako towar), czy też po wybudowaniu budynku mieszkalnego wraz z lokalami Spółka będzie je przykładowo wynajmować (wówczas transakcję kwalifikować należy jako inwestycję).