Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25.01.2011, sygn. ILPP1/443-1195/10-2/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1195/10-2/MS
Zwolnienie od podatku od towarów i usług zbycia lokalu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5 listopada 2010 r. (data wpływu 8 listopada 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku zbycia lokalu użytkowego na rzecz spółdzielni mieszkaniowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku zbycia lokalu użytkowego na rzecz spółdzielni mieszkaniowej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka jest płatnikiem podatku od towarów i usług. Od roku 1998 działalność jest prowadzona w lokalu użytkowym, do którego od samego początku do dnia 26 października 2006 r. Wnioskodawca jako właściciel posiadał spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. w związku z kolejnymi nowelizacjami prawa spółdzielczego, zdecydowano się na przekwalifikowanie prawa własności w tzw. odrębną własność, na co władze spółdzielni wyraziły zgodę i co zostało dokonane dnia 27 października 2006 r. Ustanowienie odrębnej własności, mimo, że stanowi odpłatną dostawę towarów w świetle art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług było zwolnione od VAT. Lokal został nabyty przed rokiem 2004 i znalazł tu wówczas prawdopodobnie zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. Lokal, który posiada Wnioskodawca, wcześniej był użytkowany przez inne firmy prowadzone przez osoby fizyczne a Zainteresowany nabył go w drodze kupna, na okoliczność czego spisany został akt notarialny. w związku z tym, że lokal stanowił, z prawnego punktu widzenia, majątek spółdzielni mieszkaniowej, na skutek dokonanej transakcji kupna Spółka uzyskała spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, czyli stała się właścicielem ograniczonego prawa rzeczowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right