Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16.03.2011, sygn. ILPB1/415-1441/10-3/AA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-1441/10-3/AA

1. Jaka jest data powstania przychodu, pod którą należy ująć zdarzenie w księdze przychodów i rozchodów w przedstawionym stanie faktycznym jak również rozumując analogicznie w okresie przyszłym?
2. Czy dzień 28 października 2010 r. (dzień sporządzenia dokumentu polecenia zapłaty informacji dla agenta) czy dzień 10 listopada 2010 r. (dzień faktycznego otrzymania zapłaty uznania rachunku bankowego)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 13 grudnia 2010 r. (data wpływu 16 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, samodzielnie prowadzącą działalność gospodarczą. Rozlicza się na zasadach ogólnych i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Przedmiotem działalności jest pośrednictwo ubezpieczeniowe, przy czym usługi z tym związane Wnioskodawca wykonuje wyłącznie na rzecz jednej tylko firmy ubezpieczeniowej jaką jest X, z uwagi więc na charakter działalności Zainteresowany jest zwolniony przedmiotowo z VAT-u. Podatnik z firmą X współpracuje z pięcioletnią przerwą od 1981 roku. W pierwszych latach było to na zasadzie umowy-zlecenia, a następnie po założeniu działalności gospodarczej, w oparciu o umowę agencyjną, podpisaną w dniu 30 listopada 2001 roku. Jednak w związku z wprowadzeniem w ubiegłym roku przez X., tzw. nowej ery sprzedaży (NES), a co za tym idzie nowych zasad współpracy, dotychczas obowiązująca umowa, została w zasadniczy sposób zmieniona aneksem nr 44 wraz z załącznikami w dniu 24 września 2009 roku. Ponieważ system NES został stworzony na potrzeby współpracy z agentami pracującymi wyłącznie na rzecz X zmiany te objęły również Wnioskodawcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00